Üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin analizi: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi örneği
Analysis of financial literacy levels of university students: The case of Aydın A​​dnan Menderes University
  1. Tez No: 723195
  2. Yazar: GÜLBİN TOGUŞ POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünya'da yaşanan küresel finansal kriz, giderek değişen piyasa koşulları, toplumun demografik yapısında meydana gelen değişimler finansal okuryazarlık konusunu gündeme getirmektedir. Finansal ürün çeşitliliğinin artması, finansal piyasalara katılımın kolaylaşması, kredi kartı ve tüketici kredileri gibi bankacılık hizmetlerinin yaygınlaşması bireylerin sağlıklı finansal kararlar verebilmesi için finansal okuryazarlığı gerekli kılmaktadır. Bu nedenle, daha bilinçli finansal kararlar alabilen bir toplum için finansal eğitimin, eğitim ve öğretim hayatında yer edinmesi gerekmektedir. Artan finansal okuryazarlık düzeyi, bireylerin finansal hizmetlerden daha fazla yararlanmasını, yatırım ve tasarruf kararlarını daha bilinçli vermesini ve en önemlisi bütçeleme konusunda yaşadıkları sıkıntılardan uzaklaşmalarını sağlayacaktır. Böylece bireylerin finansal refah düzeyleri artacaktır. Finansal okuryazarlık araştırmalarının ağırlık verdiği alanların başında özellikle genç nüfusun finansal bilgi ve davranışlarını incelemek gelmektedir. Çünkü finansal okuryazarlık mevcut finansal durumun en iyi şekilde yönetimiyle birlikte etkili bir gelecek planlamasını da içermektedir. Bu kapsamda çalışmada toplumun geleceğini oluşturan üniversite öğrencilerinin farklı sosyo-ekonomik ve demografik özellikler açısından finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi, finansal okuryazarlıkları ile demografik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Aydın Adnan Menderes Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 385 kişilik bir örneklem kullanılarak, nicel araştırma tekniklerinden anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket program ile analiz edilmiş, demografik faktörler açısından farklılık analizleri yapılmış, normallik testleri ve ki kare testi uygulanmıştır. Analiz sonucunda, öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin orta düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Global financial crises, changing market conditions and changes in the demographic structure of the society bring the issue of financial literacy to the forefront. Increasing diversity of financial products, easier participation in financial markets and expanding banking services such as credit cards and consumer loans require financial literacy in order for individuals to make sound financial decisions. Therefore, for society to be able to make more informed financial decisions, financial education must be a part of a person's education and training. Increased financial literacy levels will enable individuals to benefit more from financial services, to make investment and saving decisions more consciously and most importantly to avoid the problems they face in budgeting. Thus, the financial welfare of individuals will increase. One of the main focuses of financial literacy research is to examine the financial knowledge and behaviour of young people. This is because financial literacy includes effective management of the current financial situation as well as effective future planning. Therefore, this study aimed to determine the financial literacy levels of university students who constitute the future of society, to measure the relationship between financial literacy and demographic characteristics and to reveal the relationship between financial literacy and financial behaviour. For this purpose, a sample of 380 students from Aydın Adnan Menderes University was surveyed using quantitative research techniques. The obtained data were analysed using the SPSS 22.0 package program, variance analyses were carried out in terms of demographic factors, normality tests and chi-square test were applied. As a result of the analysis, it was determined that the financial literacy levels of the students were moderate.