Ontological status of neoliberalism: A critical Realist Marxist approach
Neoliberalizmin ontolojik statüsü: Eleştirel Realist Marksist bir yaklaşım
  1. Tez No: 723210
  2. Yazar: BAVER YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN KÜÇÜKŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde, yeterli bir neoliberalizm anlayışının, sermaye-emek ilişkilerini, sermaye içi ilişkileri, sosyal sınıflar ve devlet arasındaki ilişkileri ve son olarak, bütünsel olarak uluslararası kapitalist sistemi dikkate alması gerektiği kanaati üzerinde durmaktadır. Marksist politik ekonomi geleneği çok disiplinli araştırma çabalarını kucaklasa da, neoliberalizmin Marksist tanımları bir şekilde indirgemeciliğe kayma riski altındadır. Marksist ekonomi politik bakış açısını benimseyen bu tezde, sınıf mücadelesine ilişkin toplumsal yapıların, doğurgan mekanizmaların ve çeşitli aktörlerin stratejilerinin çokluğu ele alınarak, Roy Bhaskar'ın Eleştirel Realist yaklaşımı ile tutarlı olarak, neoliberalizm kavramına yeni bir anlayış getirilmektedir. Ancak bu anlayış, kavramı salt toplumsal yapılara veya birikim stratejilerine indirgemekten de kaçınır. Neoliberalizmin kendisi bir sistem, yapı ve failliği dolayımlayan bir katalizör olarak tanımlanır. Neoliberalizm, kolektif emperyalizmin önderlik ettiği, finansal sermayenin egemen olduğu, emeğin boyun eğdirildiği, otoriter devlet ve piyasa ideolojisinin ekonomik düzenleyici rolüyle desteklenen, öznesi olmayan, piyasa odaklı bir projedir. Bu sistemin özü, metalaştırma ile çifte hareket yoluyla metalaşmaya karşı direniş arasındaki gerilimde aranacaktır.
Özet (Çeviri)
The present thesis dwells upon the conviction that an appropriate understanding of neoliberalism should consider capital-labor relations, intra-capital relations, relations between social classes and the state, and last but not least, international capitalist system in its totality. Although Marxist political economy tradition embraces the multidisciplinary research efforts, Marxist definitions of neoliberalism are somehow under the risk of slipping into reductionism. In this thesis, which adopts a Marxist political economy view, a new understanding of the notion of neoliberalism is introduced by considering the multiplicity of social structures, generative mechanisms and strategies of various agencies regarding the class struggle, in a way that is consistent with the Critical Realist approach of Roy Bhaskar's. However, this conception also refrains from reducing the notion to mere social structures or accumulation strategies. Neoliberalism itself is defined as a system, a catalyst that mediates structure and agency. Neoliberalism is a market-oriented project without subject, led by collective imperialism, dominated by financial capital, subjugated by labor, supported by the economic regulatory role of the authoritarian state and market ideology. The essence of this system will be sought in the tension between commodification and resistance to commodification that is through double movement.