60 yaş ve üstü öğretim üyelerinin COVID 19 salgını sürecinde uzaktan eğitime ilişkin değerlendirmeleri
Evaluations of academic staff aged 60 and above towards on distance education during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 723257
  2. Yazar: ŞEYDA PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada COVID 19 salgınıyla birlikte kitlesel biçimde uygulanmaya başlanan uzaktan eğitim süreci hakkında 60 yaş ve üstü öğretim üyelerinin görüşlerinin toplanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada öğretim üyelerinin uzaktan eğitimle ilgili görüşlerinin etkili değerlendirilebilmesi ve aktarılabilmesi amacıyla nitel araştırma desenlerinden olan olgubilim(fenomenoloji) kullanılmıştır. Bu kapsamda Ankara Üniversitesi ve Ardahan Üniversitesinde bulunan 60 yaş ve üzeri toplam 12 akademisyenle çevrim içi görüşmeler yapılmıştır. Örneklem belirlenmesinde, amaçlı örnekleme yöntemlerinden olan maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Araştırma süresince veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla toplanmıştır. Toplanan verilerin içerik analizi yöntemiyle incelenmesi amacıyla MAXQDA programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içerisinde toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre 60 yaş ve üzeri öğretim üyeleri uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime oranla daha verimsiz olduğu görüşündedir. Öğretim üyeleri bu süreç içerisinde birtakım zorluklar yaşamışlardır. Katılımcılar tarafından değinilen sorunların başında süreçte uygulanan ölçme ve değerlendirme etkinliklerinin etkili olmaması gelmektedir. Bunun yanında öğrencilerin derslere devamı ve katılım koşulları, sınırlı iletişim ortamı gibi sorunlar da ortaya çıkmıştır. Katılımcılara göre pandemi süresince uygulanan kısıtlamalar ve evden çalışmanın hem fiziksel hem sosyal hem de psikolojik olarak olumsuz etkileri mevcuttur. Bunun yanında bu süreçte katılımcılar yeni öğrenme ihtiyaçlarının ortaya çıktığını ve kendilerini yeterli ölçüde geliştirdiklerini ifade etmişlerdir. Öğretim üyelerinin mesleki doyumlarını etkileyen uzaktan eğitim uygulamalarının çeşitli yönleriyle ele alınması gerektiği ve geliştirilmesi gereken noktalarının olduğu bu araştırmanın sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to gathered the opinions of academic staff aged 60 and above about the distance education process, which started to be applied extensively right during with the COVID 19 pandemic. In this study phenomenology which is one of the qualitative research designs, was used in order to effectively evaluate and transmit the views of academic staff about distance education. Within this scope, the online interviews were handled with a total of 12 academic staff aged 60 and above in Ankara and Ardahan universities. The Maximum diversity sampling was used to determine the sample. During the research period, the data have been gathered through semi-structured interview forms. The MAXQDA program was used to analyze the collected data with the methods of content analysis. The data acquired within the scope of the research were handled in the 2020-2021 academic year. According to the research findings, the academic staff aged 60 and above have an opinion that the distance education was less productive than face-to-face education. The academic staff were encountered with some difficulties during this process. One of the problems mentioned by the participants was that the assessment and evaluation activities applied in the process were not efficient. Besides that, problems such as the attendance and participation conditions of the students and the limited communication environment emerged. According to the participants, the restrictions applied during the pandemic and also working from home had negative effects on physical, social and psychological. Furthermore, the participants stated that they had new learning requirements and that they had developed themselves sufficiently. It is among the results of research that these aggregate and urgent distance education applications, which affect their professional satisfaction, should be figured out and developed with various aspects.