Irak ve Türkiye Üzerinden Irak Türkmenlerine uygulanan ötekileştirme politikalarının referandum öncesi ve sonrası dönemde incelenmesi
Investigation over alleged discrimination of Iraqi Turkmens in Turkey and Iraq pre and after referendum
- Tez No: 723285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE AKÇA ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Doğu ile Batı arasındaki ilişkiyi incelemek adına Edward Said tarafından 1978 yılında kaleme alınan“Şarkiyatçılık”kitabında ifade edilen oryantalist yaklaşımdan yola çıkarak, Doğu-Batı ayrımına vurgu yapmakta ve bu ayrımın arkasında yatan tarihsel emperyal çıkar ilişkilerini dile getirmeye çalışmaktadır. Doğu-Batı medeniyeti ayrımının sınırlar çizerek kendini en belirgin biçimde gösterdiği coğrafyaların başında hiç şüphesiz ki Ortadoğu gelir. On dokuzuncu yüzyıldan itibaren emperyal güçlerin çıkar çatışmalarının öznesi olmuştur. Bu çalışma 'ötekileştirilmiş coğrafyanın ötekisi' bakış açısı ile Irak Türkmenlerinin tarihsel ve söylemsel olarak ötekileştirilmesi sürecini incelemeyi amaçlamaktadır. Oryantalizm pratikleri Batılıların Batı-Doğu ayrımı üzerinden Batılı olmayanlarla olan ilişkilerini düzenleyen kültürel, anayasal ve ekonomik tutumlardan oluşur. Bu çalışma oryantalizm pratiklerini iki yüz yıllık bir süreçte içselleştiren Ortadoğu coğrafyasının nasıl kendi ötekilerini yarattığını Iraklı Türkmenler özelinde ortaya koymaya çalışacaktır. Bu çerçevede Kuzey Irak referandumunun, öncesi ve sonrasındaki siyasi dinamiklerle birlikte, bu ötekileştirme pratiklerinin en belirgin biçimde kendini gösterdiği bir bağlam olarak üzerinde özellikle durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to examine the relationship between East and West, this study emphasizes the East-West distinction, starting from the Orientalist approach expressed in Edward Said's book“Orientalism”in 1978, and attempts to express the historical imperial interest relations that lie behind this distinction. Without a doubt, the Middle East comes at the beginning of the geographies where the distinction of East-West civilization shows itself most clearly by drawing boundaries. Since the nineteenth century, it has been the subject of the conflicts of interest of the imperial powers. The aim of this study is to examine the historical and discursive process against the Iraqi Turkmens. The practices of orientalism consist of cultural, constitutional and economic attitudes that regulate the Westerns' relations with the non-Western through the Western-Eastern division. This study will try to reveal to the Iraqi Turkmen how the geography of the Middle East, which internalized Orientalism practices within a period of two hundred years, created its own others. In this context, the political dynamics of the Northern Iraq referendum, before and after the referendum, will be particularly emphasized as a context in which these othering practices manifest themselves most prominently.