Şiir türünün öğretimi bağlamında çağdaş Irak Türkmen şiiri
Contemporary Iraque Turkmen poetry in the context of type of poetry teaching
- Tez No: 821326
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmada, çağdaş Irak Türkmen şiiri ve önemli temsilcileri hakkında bilgiler verilmiş; söz konusu dönemin dil ve edebiyat öğretiminde temsil edilebilmesi amacıyla farklı uygulama örnekleri sunulmuştur. Çağdaş Irak Türkmen şiirleri üzerinden Irak Türkmenleri için uygulanan Dil ve Edebiyat Programına yönelik, Türkiye'deki ortaöğretim kurumları için 2018'de MEB tarafından hazırlanan Türk Dili ve Edebiyatı Programındaki şiir kazanımları esas alınarak, Türkmenlere Türkçe öğretimine katkı sağlamak amacıyla kullanıma hazır biçimde etkinlikler tasarlanmıştır. Çalışmada betimsel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. İncelenen dokümanlar antolojiler, dergiler ve Irak Türkmen şiirlerinin yer aldığı kitaplardan oluşmaktadır. Araştırmanın amacına istinaden, Irak çağdaş Türkmen şiirleri üzerine oluşturulan etkinliklerin gelecekte hazırlanması planlanan ve günümüzde uygulanan müfredat üzerinden oluşturulacak ders programlarında sınıf içi yenilikçi etkinlikler yer almaktadır. Bu çalışmanın temelinde ise çağdaş Irak Türkmen şiiri ekolünü tanıtmak ve bu yönde okuyuculara, yeni nesillere ve Türkmen okulundaki eğitimcilerin çalışmalarına katkı sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, information is given about contemporary Iraqi Turkmen poetry and its important representatives; In order to represent the mentioned period in language and literature teaching, different application examples are presented. Ready-to-use formatted activities have been designed to contribute to Turkmen education with the aim of directing the Language and Literature in Iraqi Turkmen education through contemporary Iraqi Turkmen poems. Documentation analysis, one of the descriptive research methods, was used in the study. The documents examined consist of anthologies, magazines and books containing Iraqi Turkmen poems. Based on the purpose of the research, there will be in-class activities in the curricula that will be created on the basis of the current Iraqi Turkmen poems and the current curriculum. This starting principle is to introduce the contemporary Iraqi Turkmen poetry school and to contribute in this direction to readers, new generations and educators in the Turkmen school.