14 seans temel sinirsel geri-bildirim uygulamasının dikkat eksikliği ve özgül öğrenme parametrelerinin değerlendirilmesi
14 basic sessions of neurofeedback practice evaluation attention disorder and learning disorder parameters
- Tez No: 723303
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve Özgül Öğrenme Güçlüğü Bozukluğu, çocukluk dönemlerinde başlayıp yaşam boyu devam edebilen nörogelişimsel bir bozukluktur. Bu çalışmanın amacı, DEHB ve ÖÖGB yaşayan çocukların Sinirsel Geri- Bildirim yani Neurofeedback uygulaması öncesi ve sonrasında var olan parametrelerinin incelenmesidir. Çalışmanın araştırma grubunu Capitol ortaokulu'nda okuyan ve 10-14 yaş arasında olup DEHB ve ÖÖG tanısı almış olan toplamda 30 çocuk oluşturmaktadır. DEHB tanısı almış olan öğrencilere Bourdon Dikkat Testi, ÖÖG tanısı almış olan öğrencilere de Özgül Öğrenme Güçlüğü Bataryası uygulanmıştır. Bu çalışmada elde edilen verilerin analizinde SPSS kullanılmıştır. DEHB ve ÖÖG tanısı almış olan çocukların aldıkları ön ve son test puanları karşılaştırılmış ve elde edilen bulgular tartışılmıştır. Ulaşılan sonuç ise ön ve son test sonuçları arasında beklenen hipotez doğrulanmaktadır. Buna göre, Sinirsel Geri- Bildirim uygulaması DEHB ve ÖÖG tanısı almış çocukların parametrelerinde olumlu yönde değişim gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD) and Specific Learning Disability Disorder (LDD) is a neurodevelopmental disorder begins in childhood and can last for lifetime. The aim of this research is to compare the parameters of children who have ADHD and LDD before and after Neurofeedback therapy.The research group of the study consisted of 30 children aged 10-14 who were studying at the Capitol secondary school and were diagnosed with ADHD and LDD. Bourdon Attention Test was applied to students who were diagnosed with ADHD and Specific Learning Disability Battery was applied to students who were diagnosed as LDD. SPSS was used to analyze the data obtained in this research. The pre- and post-test scores of children with ADHD and LDD were compared and the findings were discussed. The expected result is the expected hypothesis between the pre- and post-test results. According to this research, it was observed that the Neurofeedback therapy positively changed the parameters of children diagnosed with ADHD and LDD.