Karabük'te içme sularında ve atık sularda bulunan bakteriyel populasyonların 16S rRNA- esaslı metagenom çalışmaları ile belirlenmesi
Determination of bacterial populations in drinking water and waste water in Karabuk by 16S rRNA-based metagenome studies
  1. Tez No: 723302
  2. Yazar: ABDULAZİZ YETİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE UĞURLU KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Su, tüm canlıların yaşamını devam ettirebilmesi için en temel madde olma özelliği yanında beraberinde taşıdığı bazı mikroorganizmalarla da canlılarda rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle özellikle içme sularının sürekli izlenmesi gerekmektedir. İçme sularının izlenmesinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Karabük merkezinde farklı noktalardan alınan içme suyu örneklerinde, içme suyu temin edilen kaynak suda ve atık su numunelerinde 16S rRNA geni kullanılarak bakteri türleri tespit edilmiştir. Tespit edilen bakteri türlerinden bazılarının İngiltere Halk Sağlı Onaylı Biyolojik Ajanlar Listesine göre insan hastalığına neden olabilir ve çalışanlar için tehlike oluşturabilir; topluma yayılması olası değildir ve genellikle etkili profilaksi veya tedavisi mevcut olan gurupta bulunan bakterilerdir. Genel olarak ise bakteriler beş şubede toplanmıştır. Bunlar Proteobacteria, Firmicutes, Bacteroidetes, Actinobacteria ve Planctomycetes şubelerine ait bakterilerden oluşmaktadır. Bu tür çalışmalar bakteri türleri ile ilgili gelecekte yapılacak çalışmalarda bu gün özelliklerini bilmediğimiz bir çok bakterinin tanınmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In addition to being the most basic substance for all living things to survive, water can also cause discomfort to human being with microorganisms contamination. Therefore, continuous monitoring of drinking water is required. Different methods are used to monitor drinking water. In this study, bacterial species were determined by using 16S rRNA gene in drinking water and wastewater samples taken from different points for Karabuk centre. the bacterial strains identified, some strains can cause human disease and pose a hazard to workers, according to the UK Public Health List of Approved Biological Agents; are unlikely to spread to the community and are usually bacteria in the group for which effective prophylaxis or treatment is available. In general, bacteria were collected in five branches. These consist of bacteria belonging to the branches of Proteobacteria, Firmicutes, Bacteroidetes, Actinobacteria and Planctomycetes. It has been understood that the classical method coliform analyzes used are very incomplete and insufficient compared to genetic and molecular methods in terms of identifying the bacteria in water and recognizing their properties. Such studies are important to recognize many bacteria, in which properties we do not know today.