COVİD-19 pandemisinin beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin sınav kaygı düzeyleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Exami̇nati̇on of the effects of COVİD-19 pandemic on exam anxiety levels of physical education and sports school students
  1. Tez No: 723346
  2. Yazar: AHMET SALİH ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SAÇAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı Covid-19 pandemisinin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin sınav kaygıları üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada Covid-19 sürecinde uzaktan eğitim alan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin bu dönemde sınav kaygılarının belirlenmesi ve uygulamalı eğitimin yoğun olduğu beden eğitimi ve spor bilimlerinde, uzaktan eğitimin öğrenciler üzerinde yarattığı etkinin ve kaygı durumunun saptanması amaçlanmıştır. Araştırma, betimsel tarama modeli olarak planlanmıştır. Anket formu hazırlanarak katılımcılara sorulmuş ve nicel veri analizi yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi kapsamında 359 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırma veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu; demografik özelliklere yönelik sorulardan, Covid-19 pandemisine yönelik sorulardan ve Sınav Kaygısı Ölçeğinden oluşmaktadır. Sınav kaygısı algısında ifadelere yönelik tanımlayıcı istatistikler incelenmiştir. Buna göre ortalama değerlerin 2,48-3,03 arasında değiştiği görülmektedir. Bu durum araştırmaya katılan öğrencilerin sınav kaygısının orta-düşük seviyede olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effect of the Covid-19 pandemic on the exam anxiety of the School of Physical Education and Sports students. It is aimed to determine the exam anxiety of the Physical Education and Sports School students who receive distance education during the Covid-19 process. It is aimed to determine the effect of distance education on students and anxiety about exams in physical education and sports sciences where appli ededucation is intense. The research was planned as a descriptive survey model. A questionnaire form was prepared and the participants were asked and quantitative data analysis wasmade. The universe of the research consists of the students of the School of Physical Education and Sports. In the study, 359 students were reached with in the scope of convenience sampling method. Questionnaire form was used as research data collection tool. The survey form consists of questions about demographic characteristics, questions about the Covid-19 pandemic and Exam Anxiety Scale. Descriptive statistics for the expressions in the perception of test anxiety were examined. Accordingly, it is seen that the average values vary between 2.48-3.03. This shows that the test anxiety of the students participating in the research is at medium-low level.