Pandemi öncesi ve sonrası beden eğitimi ve spor derslerinde öğrencilerin fiziksel uygunluk düzeyleri ile akademik başarıları ve beden eğitimine yatkınlıklarının (BEYÖ) değerlendirilmesi
Evaluation of students' physical fitness levels in physical education and sports classes along with their academic achievement and predisposi̇ti̇on to physical education before and after the pandemic
  1. Tez No: 912801
  2. Yazar: FATİH DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ GÜÇLÜÖVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisinin 8. sınıf öğrencilerinin fiziksel uygunluk seviyeleri, akademik başarıları ve beden eğitimi dersine yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, Ankara'daki iki grubu kapsamaktadır ve 2017-2018 ile 2022-2023 eğitim-öğretim yıllarında 40 kız ve 40 erkek olmak üzere toplam 80 öğrenciyi içermektedir. Fiziksel uygunluk, FITNESSGRAM test bataryası kullanılarak mekik koşusu, esneklik, şınav, mekik ve vücut kitle indeksi (VKI) ölçümleriyle değerlendirilmiştir. Akademik başarı, öğrencilerin 8. sınıf not ortalamalarına göre ölçülmüş, beden eğitimi dersine yönelik tutumları ise Hilland ve arkadaşları (2009) tarafından geliştirilen ve Öncü ve arkadaşları (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan Beden Eğitimi Dersi Yatkınlık Ölçeği (BEYÖ) ile değerlendirilmiştir. Bulgular, pandemi döneminde fiziksel ve akademik performansta önemli değişiklikler olduğunu göstermekte; mekik koşusu, esneklik, şınav sayısı, not ortalamaları ve BEYÖ puanlarında artış, VKI değerlerinde ise hafif bir düşüş gözlemlenmiştir. Ancak, pandemi öncesi ve sonrası performanslar arasında cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuçlar, pandemi döneminin öğrencilerin fiziksel aktiviteleri ve akademik başarıları üzerinde çok yönlü bir etkiye sahip olduğunu ve sosyoekonomik durum ile ebeveyn eğitim seviyesi gibi faktörlerin bu ilişkiyi etkileyebileceğini göstermektedir. Bulgular ayrıca fiziksel aktivitenin, özellikle aerobik uygunluğun, akademik başarı üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini ve bu etkinin cinsiyete göre farklılık gösterebileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the COVID-19 pandemic on 8th-grade middle school students' physical fitness, academic performance, and attitudes towards physical education. The research includes two groups from Ankara, consisting of 80 students (40 girls and 40 boys) in the 2017-2018 and 2022-2023 academic years. Physical fitness was assessed using the FITNESSGRAM test battery, which measures shuttle runs, flexibility, push-ups, sit-ups, and body mass index (BMI). Academic performance was evaluated based on 8th-grade grade point averages, and students' attitudes towards physical education were measured with the Physical Education Lesson Inclination Scale (PELI), developed by Hilland et al. (2009) and adapted into Turkish by Öncü et al. (2015). The findings reveal notable changes in physical and academic performance during the pandemic, with increases observed in shuttle run, flexibility, push-up counts, GPA, and PELI scores, and a slight reduction in BMI values. However, no statistically significant gender differences were identified when comparing pre-pandemic and post-pandemic performances. These results indicate that the pandemic period had a multifaceted impact on students' physical activities and academic achievements, with potential moderating effects from factors such as socioeconomic status and parental education level. The findings further suggest that physical activity, particularly aerobic fitness, may positively influence academic performance, although this effect may vary across genders.