Metal sektöründe iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi uygulamaları
Occupational health and safety risk assessment practices in the metal industry
- Tez No: 723354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Sağlık Eğitimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Health Education, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışmasında, metal döküm ve işleme sektöründe karşılaşılan riskler değerlendirilmiş olup iş sağlığı ve güvenliği kapsamında alınması gereken önlemlerin üzerinde durulmuştur. Döküm sektörü, dünyada ve Türkiye'de büyük bir yer kaplamaktadır ve göz ardı edilemez derecede risklidir. Bu açıdan baktığımızda metal döküm sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının incelenmesi tercih edilmiştir. Metal döküm ve işleme sektöründe sıklıkla ani kazalar sonucu bedensel yaralanmalar, solunum yolu rahatsızlıkları, yangın-patlama, deride ve gözde oluşabilecek tahrişler ve titreşimin sebep olduğu işitme kayıpları görülür. Döküm işlemlerindeki ergimiş metalin patlaması, ısı stresi, ışıma, tehlikeli kimyasallara maruziyet, silika tozlarına maruziyet, kayma-düşme, tehlikeli madde taşınması, gürültü, titreşim gibi risklere karşı alınması gereken tedbirler incelenmiştir. SGK verileri ele alınıp döküm sektörünün iş sağlığı ve güvenliği açısından ülkemizdeki durumu ele alınmıştır. Son olarak yapılan bir risk değerlendirmesi örneği eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, the risks encountered in the metal casting and metal processing sector are evaluated and the measures to be taken in terms of occupational health and safety are emphasized. Casting industry is taken a great place in the world and in Turkey and the degree of risk can't be ignored. From this point of view, it is preferred to examine occupational health and safety applications in the metal casting and metal processing sector. The most encountered issues in metal casting and metal processing industry are; physical injuries, fire explosion, respiratory system disorders, skin and eye irritation and vibration induced hearing loss, Here we have successfully examined the possible precautions Against the risks of molten metal explosion during casting, heat stress, radiation, exposure to hazardous chemicals, exposure to silica dust, slip-and-fall, hazardous material transport, noise, vibration in this essay. SGK data are handled and the situation of our country in terms of occupational health and security of casting sector was discussed. Finally an example of a risk assessment is added.