Determination of radiation shielding properties of some selected ceramic samples
Bazı seçilmiş seramik örneklerinin radyasyon soğurma özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 723355
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULLAH MOHAMMED ALNASER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Günümüzde geniş bir kullanım alanı bulan radyasyon iyonize ve iyonize etmeyen olmak üzere iki şekilde incelenir. Özellikle iyonize radyasyonun canlı hücrelerine verecegi zarardan dolayı kontrol altında tutulması önemlidir ki bu da radyasyondan korunma ve radyasyon dozimetresi olarak adlandırılır. Radyasyondan korunmada zaman, uzaklık ve zırhlama üç temel yol iken sonuncusu daha önemlidir. Bu tezde bazı seramik örneklerinin radyasyon soğurm özellikleri ölçülmüştür. Ölçümler Süleyman Demirel Üniversitesi Fizik Bölümünde bulunan ve NaI(Tl) detektörü ve sayım sisteminden oluşan gamma spektrometresi ile gerçekleştirilmiştir. Gamma ışınları 662, 1173 ve 1332 keV enerjili 60Co ve 137Cs kaynaklarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Radiation which is used in variety of large fields nowadays, is classified as ionizing and non-ionizing radiation . It is impostant to keep under control the ionizing radiation and this is called radiation protection and radiation dosimetry. While the basic methods of radiation protection are time, distance and shielding, the latest one is very important. In this thesis radiation shielding properties of some ceramic samples have been measured. The measurement was performed using gamma spectrometer located at Suleyman Demirel University in Physics department. The spectrometer contains NaI(Tl) detector and counting system. The gamma rays were obtained from 60Co and 137Cs sources with 662, 1173 and 1332 keV energies.