Scenarios and strategies addressing the impact of COVID-19 pandemic on environmental emissions reduction and recovery: Model-based forecasting and sustainability analysis for Turkey
COVID-19 pandemisinin çevresel emisyonların azaltılması ve iyileştirilmesi üzerindeki etkilerine ilişkin senaryolar ve stratejiler: Türkiye için model bazlı tahmin ve sürdürülebilirlik analizi
  1. Tez No: 723356
  2. Yazar: SERAY PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZDEMİR, PROF. DR. MEHMET MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Türkiye'nin enerji endüstrileri, endüstriyel süreçler ve tarım sektörlerinden kaynaklanan kişi başına CO2 emisyonları BaU modelini esas alan yarı ampirik modeller ile artan ve azalan modeller kullanılarak 2030 yılına kadar tahmin edildi. BaU modeline göre Türkiye'nin kişi başına düşen CO2 emisyonunun 2030 yılında 7,58 tona ulaşması beklenmektedir. Sürdürülebilir teknoloji ve politikaların uygulanması ve uyarlanmasıyla, azalan ve artan modellerden elde edilen sonuçlar Türkiye'nin kişi başına CO2 emisyonlarının 2030 yılında 7,20 tona düşebileceğini veya 7,96 tona çıkabileceğini göstermektedir. BaU modeline göre 2030 yılında Türkiye'nin toplam emisyonunun yaklaşık 707,1 milyon tona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Tüm tahminlerin daha önce yayınlanmış sınırlı verilerle iyi bir uyum içinde olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışmada gerçekleştirilen analiz ülkenin enerji portföyünde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması ve sanayi ile tarım sektörlerinde enerji yoğun süreçlerin paylarının azaltılması durumunda Türkiye'nin sera gazı emisyonlarının azaltılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey's per capita CO2 emissions from energy industries, industrial processes and agricultural sectors are forecasted till 2030 using semi-empirical models based on business as usual (BaU) and increasing and decreasing models. Turkey's CO2 emissions per capita are expected to reach 7.58 tons in 2030 based on the BaU model. The results from the decreasing and increasing models indicate that Turkey's per capita CO2 emissions can either decrease to 7.20 tons or increase to 7.96 tons per capita in 2030 based on the implementation and adaption of sustainable technologies and policies. Turkey's total emissions in 2030 is forecasted to reach nearly 707.1 million tons based on the BaU model. All the estimates are found to be in good agreement with the previously published limited data. Conclusively, the analysis given in this study clearly shows that Turkey's greenhouse gas emissions can be reduced if utilization of renewable energy sources in the country's energy portfolio are increased and the shares of energy intensive processes in the industrial and agricultural sectors are reduced.