Çalışma hayatında yeni kuşaklar ve iş yaşamına etkisi: Z kuşağı çalışanların insan kaynakları yöneticileri açısından değerlendirilmesi
New generations in working life and their effects on business life: Evaluation of generation Z employees in terms of human resources managers
  1. Tez No: 723358
  2. Yazar: SABİHA ÇAŞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Her kuşak birbirine benzer ve farklı özellikleriyle çalışma hayatına avantajlar ve dezavantajlar sunmaktadır. Son birkaç yıl içinde Z Kuşağının da çalışma hayatına girmesi ile birlikte dört kuşak bir arada çalışmaya başlamıştır. Farklı kuşakların farklı beklenti, öncelik ve davranışları örgütler, yöneticiler ve işverenler için yönetsel anlamda belirsizlikler uyandırmaktadır. İşverenler, dört kuşaktan oluşan bir işgücünü yönetme zorluğuyla karşı karşıyadır. Dijital yerliler olarak adlandırılan Z Kuşağı, önceki kuşaklara nazaran farklı özellikleri, beklenti ve öncelikleriyle öne çıkmaktadır. Z Kuşağının kişisel özellikleri, davranışları, inançları ve tutumları konusunda çok sayıda ampirik çalışmalar yapılmıştır. Ancak çalışma hayatına yeni giren bu kuşağın çalışma hayatından beklentileri ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bu tez çalışması, çalışan Z Kuşağının çalışma değerleri ve çalışmaya karşı tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda X ve Y Kuşaklarından oluşan yöneticilerle derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak, Z Kuşağının işyerindeki çalışma değerleri ve çalışma tutumlarını değerlendirmeleri istenmiştir. Elde edilen görüşme verileri MaxQda 2020 nitel analiz programında analiz edilerek Z Kuşağının çalışma değerleri ve tutumları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu anlamda çalışmanın bulguları, özellikle çok kuşaklı bir çalışma ortamına ilişkin literatüre katkıda bulunmaktadır. Ayrıca kuşakların işle ilgili yönleri nasıl farklı şekilde algıladıklarını inceleyen literatüre katkı sunacağı düşünülmektedir. Araştırmada; Z Kuşağının karakteristik özellikleri bakımından meraklı, sabırsız ve hızlı sonuç almaya yönelik tutumları olduğu bulgulanmıştır. Z kuşağı çalışanları çoklu görev ve teknik beceri isteyen işlerde kendilerinden önceki kuşaklara göre daha başarılıdır. Z Kuşağını mekanik ve dijital araçları kullanmaya meraklıdır. Z Kuşağı çalışanlarının takım çalışmasından ziyade bireysel performansları daha yüksektir. Çalışma hayatında Z Kuşağı çalışanlar sürekli geribildirim ihtiyacı duymaktadır. Şeffaf ve etkili bir iletişim Z Kuşağı için önemli motivasyon kaynağıdır. Araştırma sonucunda yöneticiler; Z Kuşağı çalışanların yaratıcı ve yenilikçi fikirler ortaya çıkardıklarını ifade etmiştir. Yeni kuşak çalışanlara esnek çalışma fırsatı verildiğinde daha performanslı çalıştıkları belirtilmiştir. Araştırmada, Z Kuşağının çalışmada fırsat eşitliği istemekte olduğu vurgulanmıştır. Z kuşağı çalışanlar için koçluk ve mentorluk uygulamaları önemlidir. Z Kuşağı hızlı bir şekilde terfi etmek istemektedirler. Z kuşağı çalışanları yeteneklerini geliştirebilecekleri bir çalışma ortamı istediklerinden dolayı örgütsel bağlılıkları azdır.
Özet (Çeviri)
Each generation offers advantages and disadvantages to business life with its similar and different characteristics. In last few years, with the entry of Generation Z into business life, four generations have started to work together. Different expectations, priorities and behaviors of different generations create executive uncertainties for organizations, managers and employers. Employers face the challenge of managing a workforce of four generations. Generation Z which is called“Digital Natives”, come to the forefront with its different characteristics, expectations and priorities compared to previous generations. Many empirical studies have been carried out on the personal characteristics, behaviors, beliefs and attitudes of Generation Z. However, studies on the expectations of this generation, who have just entered the business life, are limited. This thesis study was conducted to evaluate the working values and attitudes of the working Generation Z. For this purpose, it was asked to evaluate the working values and working attitudes of Generation Z in the workplace by using in-depth interview method with the managers of Generations X and Y. The obtained interview data were analyzed in the MaxQda 2020 qualitative analysis program and the working values of the Z Generation were tried to be determined. In this sense, the findings of the study contribute to the literature on a multi-generational work environment. It is also thought to contribute to the literature examining how generations perceive work-related aspects differently. In this research; in terms of characteristic features on Generation Z, it has been found that they have attitudes towards inquisitive, impatient and quick results. Generation Z employees are more successful in jobs that require multitasking and technical skills compared to previous generations. Generation Z is interested in using mechanical and digital tools. Generation Z employees have higher individual performances rather than teamwork. Generation Z employees in their working life need constant feedback. Transparent and effective communication is an important source of motivation for Generation Z. As a result of this research; managers stated that the Generation Z employees come up with creative and innovative ideas. It has been stated that when the new generation employees are given the opportunity to work flexibly, they work better. In the research, it was emphasized that Generation Z wants equal opportunity in working. Coaching and mentoring practices are important for Generation Z employees. Generation Z wants to be promoted quickly. Generation Z employees' organizational commitments are low due to want a working environment that can be developing their skills.