Demineralize mineye uygulanmış mikrokapsül içeren fissür örtücünün mikrosızıntı ve remineralizasyon üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of microleakage and remineralization potential of A fissure sealant containing microcapsules on artificial enamel lesions
  1. Tez No: 723392
  2. Yazar: BUŞRA PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU PINAR ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Minimal invaziv diş hekimliği kapsamında, başlangıç çürük lezyonlarının durdurulması ve remineralizasyonu koruyucu tedaviler ile sağlanabilmektedir. Bu çalışma, demineralize mineye uygulanmış biyoaktif fissür örtücünün mikrosızıntı ve remineralizasyon üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Mikrosızıntı deneylerinde çekilmiş insan molar dişi (n:40) kullanılmış; demineralize edilen dişler 4 ayrı gruba ayrılmış (n:10); biyoaktif ve geleneksel fissür örtücüler tek başlarına ve adeziv sistemle beraber uygulanmıştır. Dişler, 5000 devirlik termal siklus uygulaması sonrası boya penetrasyon testleri ile skorlanmıştır. Remineralizasyon deneyleri 10 adet çekilmiş insan molar dişinde (n:40) gerçekleştirilmiştir. Diş örnekleri üzerinde oluşturulan 4 pencere; pozitif ve negatif kontrol grupları, fissür örtücülerin tek başlarına ve adezivle birlikte uygulandığı gruplar olacak şekilde oluşturulmuştur. 30 günlük dinamik pH siklusunun ardından her pencereden kesitler elde edilmiş; mine dış yüzeyinden dentin yönüne doğru 0 µm, 5 µm, 10 µm, 15 µm ve 20 µm derinliklerinde SEM/EDX analizleri gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizde, nonparametrik değişkenler iki grup arasında değerlendirilirken Mann Whitney U Testi, ikiden fazla grup arasında değerlendirilirken Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Gruplar arasında mikrosızıntı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Within the concept of minimal invasive dentistry, the progression of initial caries lesions can be inhibited with preventive measures. The aim of this study is to evaluate the microleakage and remineralization potential of a bioactive fissure sealant on artificial caries lesions. For microleakage experiments; 40 extracted human molar teeth were collected; demineralized and divided into 4 groups (n:10); fissures were sealed with bioactive and conventional fissure sealants; half of the sealant groups had pretreated with a universal adhesive. All samples were submitted to thermocycling process (5000 cycles) and scored after dye penetration test. For remineralization experiments; 10 extracted human molar teeth were collected (n:40); 4 windows were created on the surfaces of the teeth to be used as; positive and negative control groups; the bioactive and conventional fissure sealant groups; bioactive and conventional fissure sealant groups pretreated with a universal adhesive. After a 30 day dynamic pH cycling process, incisions were made to obtain slices from each window and SEM/EDX analysis was performed at depths of 0 µm, 5 µm, 10 µm, 15 µm ve 20 µm from outer surfaces of enamel towards dentin. For statistical analysis, Mann Whitney U Test was performed to evaluate nonparametric variables between two groups and Kruskal Wallis Test was used for evaluation of more than two groups' variables. Microleakage scoring showed no statistically significant differences between the bioactive and conventional fissure sealant groups.