Algılanan dönüşümcü liderlik ile insan kaynakları yönetimi etkililiği algısı ilişkisi : bilgi ve iletişim teknolojileri çalışanları üzerinde bir araştırma
Perceived transformational leadership and perception of human resources management effectiveness relationship: a research on the information and communication technologies employees
- Tez No: 723419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA ARZU KALEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan dönüşümcü liderlik ile insan kaynakları yönetimi (İKY) etkililiği algısı ilişkisini incelemektir. Çalışmada algılanan dönüşümcü liderlik ile İKY etkililiği algısı alt boyutları arasındaki ilişkiler yapısal eşitlik modeli (YEM) ile analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) sektöründe faaliyet gösteren; 3 büyük ve 10 orta-ölçekli işletmenin çalışanları oluşturmaktadır. Tüm işletmelerin İK birimleri vardır ve sektörün önde gelen temsilcilerindendir. Yöneticileriyle beraber 407 çalışandan elde edilen verilerle görgül analiz yapılmıştır. Analizlerler sonucunda, algılanan dönüşümcü liderlik ile İKY etkililiği algısının birbiriyle pozitif ilişkili olduğu ve bu ilişkilerin tüm alt boyutlarda görüldüğü anlaşılmıştır. Oluşturulan model yardımıyla bu ilişkiler test edilmiş ve anlamlı bulunmuştur. Çalışma örneklemine göre en önemli bulgulardan biri algılanan bireysel ilgi ve destek İKY etkililiği algısını daha fazla etkilemektedir. Diğeri eğitim ve geliştirme uygulamalarının etkililiği algılanan dönüşümcü liderlikten daha fazla etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between perceived transformational leadership and perception of human resources management (HRM) effectiveness. In the study, the relationship between perceived transformational leadership and perception of HRM effectiveness sub-dimensions are analysed by structural equation model (SEM). The sample of the study, includes 3 big and 10 middle-sized companies which operates in information and communication technologies (ICT) industry. All businesses have human resource departments and are the foremost representatives of the industry. Empirical analysis carried out with obtained from 407 employees together with their managers. As a result of the analyze, it is understood that perceived transformational leadership and perception of HRM effectiveness is positively related and this relation is seen in all subdimensions. With the help of the generated model these relations tested and found meaningful. According to the sample the study, one of the most important result is education and development practices are more affected by perceived transformational leadership. Another is perceived individualized consideration affects perception of HRM effectiveness more.