Mastoid cerrahisi yapılan hastalarda preop-postop yüksek frekans işitme eşiklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of preop-postop HİGH frequency hearing thresholds in patients WHO have had mastoid surgery
  1. Tez No: 723439
  2. Yazar: YÜCEL ÖZDEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tur cihazı kullanılarak gerçekleştirilen mastoid cerrahisinde; ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3. ayda özellikle yüksek frekanslarda anlamlı bir işitme farkının olup olmadığının kontrolü sağlanarak, işitme sistemine olan etkilerin erken dönemde tespiti ve koruyucu tedbirlerin alınması yönünde dikkat çekmek amaçlanmıştır. Çalışmamıza mastoid cerrahisi kararı verilmiş, yaşları 10 ile 69 arasında değişen, 9 kadın (%33,3), 18 erkek (%66,7) olmak üzere toplam 27 hasta dâhil edilmiştir. Katılımcıların %40,7'si sağ kulaktan, %59,3'ü sol kulaktan ameliyat edilmiştir. Katılımcılar preoperatif dönemde saf ses odyometrisi, konuşma odyometrisi ve yüksek frekans odyometrisi ile değerlendirmeye alınmıştır. Aynı katılımcılar postoperatif dönemde, 3. ayda yeniden ayrıntılı incelemeye alınarak test tekrarları ile işitmede bir değişiklik olup olmadığı kontrol edilmiştir. Elde edilen verilerle yaş, cinsiyet gibi demografik özellikler oranlanmış, preop ve postop olmak üzere sağ-sol kulak işitme eşikleri istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Mastoid cerrahisinin yüksek frekanslara (9000-16000 Hz) kalıcı etkisinin olup olmadığını tespit etmek üzere yaptığımız çalışmada: Yüksek frekans işitme eşiklerinin sağ ve sol kulakta operasyon öncesi ve sonrası karşılaştırmasında tüm ölçüm şiddetleri için (p>0,05) bulunduğundan anlamlı farklılık olmadığı anlaşılmıştır. Buna göre operasyon öncesi ve sonrası ortalamalar eşit kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In mastoid surgery performed by drilling; it is aimed to determine the effects on the auditory system at an early stage and to take precautions by checking whether there is a significant hearing difference, especially at high frequencies, in the third month before and after surgery. A total of 27 patients, including 9 women (33.3%) and 18 men (66.7%), who aged between 10 and 69 were planned to have mastoid surgery were included in this study. 40.7% of the participants underwent surgery on the right ear and 59.3% on the left ear. The participants were evaluated with pure voice audiometry, speech audiometry and high frequency audiometry in the preoperative period. The same participants were examined in detail again in the postoperative period, third month, and checked for changes in hearing with test repetitions. With the data obtained, demographic characteristics such as age, gender were proportional and the right-left ear hearing thresholds, including preop and postop, were statistically compared. This study was conducted to determine whether high frequencies between 9000-16000 Hz cause hearing loss in mastoid surgery practice. Since there were no significant differences in the comparison of high-frequency hearing thresholds before and after surgery in the right and left ear for all measurement intensities (p>0.05), it was found that there were no significant differences. Accordingly, the averages before and after the operation were considered equal.