Taşımalı ilköğretim uygulaması
Bussing implementation at primary education (The case at the province of Kırşehir
  1. Tez No: 72346
  2. Yazar: ERDAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu güne kadar uygulanan zorunlu eğitimle; çocuklarımızın istenen düzeyde yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirilmeleri; ilgi ve yeteneklerini geliştirerek hayata ve bir üst öğrenime hazırlanmaları mümkün olmamıştır. Öte yandan, dağınık yerleşim yerlerinde yeterli öğrencinin olmaması, az mevcutlu sınıflara ayrı bir öğretmenin verilememesi, birleştirilmiş sınıf uygulamasından yeterli faydanın sağlanamaması gibi nedenlerle birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan mecburi öğrenim çağındaki öğrencilerin, merkezi yerlerdeki ilköğretim kurumlarına günübirlik taşınarak eğitim ve öğretimleri sağlanmaya çalışılmıştır. 1989-1990 öğretim yılında başlayan taşımalı ilköğretim uygulamasına, Kırşehir'de 1991-1992 öğretim yılında başlanmış ve 4306 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle tüm yurda yaygınlaştırılmıştır. Sekiz yıllık ilköğretimin uygulanmasında çok önemli roller üstlenen bu uygulamada karşılaşılan sorunların çözümünü sağlamak için gerekli veri tabanının oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla bu araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın genel amacı, Kırşehir ilinde uygulanmakta olan taşımalı ilköğretim uygulamasını ortaya koymak ve sorunlarına çözüm önerileri getirmektir. Bu çalışma ile elde edilecek bulgular ve sonuçların, uygulanmakta olan ve giderek yaygınlaşan Taşımalı İlköğretim Uygulamasında karşılaşılan sorunların çözümünde ve yönetimin etkinliğini artırmada gerekli veri tabanının oluşturulmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Yönetici, öğretmen ve velilere uygulanan 454 anketten 381'i geri dönmüş ve çözümleri yapılmıştır. Dağıtılan anketlere verilen yanıtlar, bilgisayar ortamında SPSS paket programı kullanılarak çözümlenmiş, frekans ve yüzdeler kullanılarak tablolara dökülmüş ve ortak maddelerde gruplar arısında fark olup olmadığı ise kay-kare tekniği kullanılarak test edildikten sonra yorumlanmıştır. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has not been possible up to present, by means of the compulsory education as it was executed, to grow our children in a desired way, as constructive, creative, and productive personalities, and to prepare them to life and to upper educational levels by developing their interests and capacities. On the other hand, it has been tried to provide an education by taking every day the children who attend combined classes on the age of compulsory education to basic education schools in central locations, due to the insufficient number of students in dispersed areas, the impossibility of providing a teacher to the classes with small student number and the low level student achievement obtained from combined schools. Bussing school practice in basic education was carried out in 1898-1990 education years, and Kırşehir joined this activity in 1991-1992. After the effectiveness date of law number 4306, it was carried out all over the country. This research has been realized for contributing to create a necessary data base which would provide solutions to the problems faced in the bussing school practice which has very important roles in carrying out the eight year compulsory education. The general purpose of this research is to expose the bussing school activity carried out in Kırşehir city and to propose some solutions to the problems. We have thought that the results and the findings of this research will contribute a great deal to solving the problems of bussing school activity in Basic Education and creating a data base necessary for increasing the efficiency of educational management at all levels. As tool of research, questionnaires have been used. The 381 of 454 questionnaires given to managers, teachers and parents were taken back and analyzed. The responses given to the questionnaires, have been analyzed on computer using SPSS program, were expressed as tables using frequency and percent techniques. The fact that whether there is a difference between common questions was interpreted after statistical testing techniques. IV