Taşımalı ilköğretim uygulamasında taşıma merkezi olan ilköğretim okullarının sorunları: Çankırı, Karabük ve Kastamonu ili örneği
The problems encountered in transported primary schools in the application of school bussing in primary schools : Çankırı, Karabük and Kastamonu province example
- Tez No: 211234
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı ?Taşımalı İlköğretim Uygulaması?ın sorunlarına ilişkin yönetici, öğretmen, öğrenci ve araç sürücülerinin görüşlerini ortaya koyup, analiz edip yorumlayarak tespit edilen sorunlara çözüm önerileri getirmektir.Bu çalışma ile elde edilecek bulguların, uygulanmakta olan ve giderek yaygınlaşan ?Taşımalı İlköğretim Uygulaması?nda karşılaşılan sorunların çözümünde ve eğitim yönetiminin her seviyede etkililiğini arttırmada gerekli veri tabanının oluşturulmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.Araştırmanın çalışma grubunu, 2005?2006 eğitim-öğretim yılında Kastamonu, Karabük ve Çankırı illerinin merkez ilçelerindeki 25 ilköğretim okulu oluşturmaktadır. Çalışma grubunda bulunan 38 yönetici, 256 öğretmen, 440 öğrenci ve 155 araç sürücülerine araştırmanın amacına uygun bilgi toplamak için geliştirilen anket uygulanmıştır.Araştırmanın bulgularını değerlendirdiğimizde; yönetici, öğretmen ve öğrencilere göre taşıma merkezi olan okulun laboratuarlarının, ders araç ve gereçlerinin, kütüphanesinin, spor salonunun, bilişim ve teknoloji sınıfının, öğle yemeklerinin ve yemek için uygun bir yerin, gerekli personel ve hizmetli durumunun, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yetersiz olması ve öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun sportif faaliyetlere ve sosyal etkinliklere yeterince katılamaması başlıca sorun maddeleri olarak görülmektedir. Yönetici, öğretmen ve öğrenci ve araç sürücülerine göre kış aylarında yolların kapanmasının ve bozulmasının taşımayı güçleştirmesi, öğrencilere göre taşıma araçlarında emniyet kemerinin olmaması, araç sürücülerinin sigara içmesi ve bu araçlara öğrenciler ve görevli personel dışında kimselerin alınması, araç sürücülerine göre de taşıma araçlarında öğrencileri denetleyecek ve onlarla ilgilenecek refakatçi öğretmen yada görevlinin olmaması başlıca sorun maddeleri olarak görülmektedir. Ayrıca yönetici, öğretmen, öğrenci ve araç sürücülerinin görüşleri arasında taşıma ve taşıma araçlarıyla ilgili birçok sorun maddesinde anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to propose solutions to the problems by puttting forward, analyzing and commenting on the manager?s, teacher?s, students? and bus drivers? views about the problems of ?School Bussing in Primary Education?.It is thought that the findings of this research will contribute a great to solve the problems of ?Transported Primary Education? and create a data base for increasing the efficiency of educational management at all levels.The study group of the research are 25 primary schools in Kastamonu, Karabük and Çankırı cities central provinces in the education-training year of 2005?2006. Questionnaires which is developed to gather information suitable for the aim of the research have been conducted on 38 managers, 256 teachers, 440 students and 155 bus drivers who are in study group.When we evaluate the research findings; According to the managers, teachers and students, Insuffiency of school?s laboratories, class materials, libraries, technology classes, sports salons, lunch meals and suitable place for lunch meals, neccessary school personels, social and cultural facilities and insufficient attendance of most of the students to social activities and sports facilities are seen as a main problem areas. According to the managers, teachers, students and bus drivers, Difficulties faced in transportation because of deteriorated and blocked ways in winters, according to the students, absence of seat belts in transportation vehicles, bus driver?s cigarette smoking and taking any kind of people to these vehicles except students and personel and according to the bus drivers, absence of quide teacher or personel who will control and take care of students in transportation vehicles are seen as a main problem areas. Also; there is a meaningful difference in most of the problem articles about school bussing and transportation vehicles between the ideas of managers, teachers, students and bus drivers.