Effect of hemodialysis on the concentration of adenosine deaminase in the renal failure patients
Böbrek yetmezliği hastalarında hemodializin adenosin deaminaz konsantrasyonu üzerine etkisi
  1. Tez No: 723473
  2. Yazar: ALI MOHAMMED HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, hemodiyaliz tedavisi gören böbrek yetmezliği hastalarında adenozin deaminaz (ADA) düzeylerinin değişimini araştırmak ve ADA'nın lipid profili parametreleri, böbrek fonksiyon parametreleri ve glukoz ile ilişkilerini incelemek için tasarlanmıştır. Bu amaçla, çalışmaya uyumlu yaştaki 30 sağlıklı birey ile hemodiyaliz tedavisi gören 60 böbrek yetmezliği hastası alındı ve kontrol edildi. ADA düzeyi enzim bağlantılı immüno sorbent tahlili (ELISA) kiti kullanılarak değerlendirilirken, üre, ürik asit, kreatinin, trigliseritler (TGs), toplam kolesterol (TC), HDL, LDL, VLDL ve glukoz spektrofotometrik kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The current study was designed to investigate the alteration of adenosine deaminase (ADA) levels in renal failure patients on hemodialysis treatment and examine ADA's relationships with lipid profile parameters, renal function parameters, and glucose. For this purpose, the study was included 60 renal failure patients on hemodialysis treatment and controlled with 30 healthy individuals of compatible age. The level of ADA was evaluated by using an enzyme linked immuno sorbent assay (ELISA) kit while urea, uric acid, creatinine, triglycerides (TGs), total cholesterol (TC), HDL, LDL, VLDL, and glucose were evaluated by using spectrophotometric methods.