Doğum mekanizmasının öğretiminde sanal gerçeklik uygulamasının geliştirilmesi ve kullanılması
Development and usage of virtual reality application in teaching the mechanism of delivery
- Tez No: 723532
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Midwifery, Obstetrics and Gynecology, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmada doğumun 1 ve 2. evresinde bebeğin yapmış olduğu kardinal hareketlerin sanal gerçeklik ortamında geliştirilmesi ve“Sanal Gerçeklik Teknolojisi ile Oluşturulan Doğum Mekanizması Uygulamasının (SGT-DMU)”ebelik eğitiminde etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ön-test son-test ölçümü yapılan randomize kontrollü çalışma, Kasım 2019-Ocak 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümünde gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemi, basit randomizasyon yöntemi ile seçilen 61 öğrenciden (Deney: 30, Kontrol 31) oluşmuştur. Üç aşamada gerçekleştirilen çalışmanın ilk aşamasında; maternal pelvik anatomiyle birlikte fetüsün kardinal hareketlerini kapsayan SGT-DMU geliştirildi. İkinci aşamasında gruplara sosyodemografik soruları içeren veri toplama formu ve ön test uygulandıktan sonra, deney grubuna SGT-DMU ile kontrol grubuna geleneksel yöntemle teori eğitimi verilmiştir. Deney grubuna eğitimden hemen sonra“Bilişsel Yük Ölçeği”ve“Bulunuşluk hissi Ölçeği”uygulanmıştır. Üçüncü aşamada, her iki gruba da 6 hafta sonra son test uygulanmıştır. Ön ve son test için“Doğum Eylemi Değerlendirme Bilgi Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to develop the cardinal movements of the baby in the 1st and 2nd stages of birth in a virtual reality environment and to evaluate the effectiveness of the“Labor Mechanism Application Created with Virtual Reality Technology (VRT-LMA)”in midwifery education. Materials and Methods: The randomized controlled study, in which pre-post test measurement was performed, was carried out between November 2019 and January 2022 at the Department of Midwifery, Faculty of Health Sciences Gulhane, Health Sciences University. The sample of the study of 61 students (Experiment: 30, Control 31) selected by simple randomization method. In the first stage of the study, which was carried out in three stages; The VRT-LMA was developed, which includes maternal pelvic anatomy and fetal cardinal movements. In the second stage, after the data collection form including sociodemographic questions and the pre-test were applied to the groups, the experimental group was given theory training with the VRT-LMA and the control group with the traditional method.“Cognitive Load Scale”and“Sense of Presence Scale”were applied to the experimental group immediately after the training. In the third stage, the post-test was applied to both groups 5 weeks later. For the pre-test and post test, the“Labor Evaluation Information Scale”was usEd.