Kardiyovasküler hastalık tanısı alan menopoz dönemindeki kadınlarda kardiyovasküler risk faktörleri bilgi düzeyleri ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Cardiovasculer risk factors knowledge levels and healthy lifestyle behaviors in menopausal women with cardiovasculer di̇sease
- Tez No: 723534
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Midwifery, Public Health, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Kadınlarda menopoz sonrası östrojen seviyesinin azalmasıyla birlikte kardiyovasküler hastalıklar en yüksek ölüm nedeni haline gelmektedir. Bu nedene kontrol edilebilen risk faktörlerine erken dönemde müdahale edilmesi önemlidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, kardiyovasküler hastalık tanısı alan menopoz dönemindeki kadınlarda kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte gerçekleştirildi. Çalışma 01.05.2021-01.09.2021 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran menopoz dönemindeki 138 kadınla yürütüldü. Verilerin toplanmasında, 26 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyi ölçeği (KARRİF-BD) ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler birim sayısı (n), yüzde değer (%), ortalama±standart sapma (Ort±SS), medyan (çeyrekler arası uzaklık) ve minimum, maksimum (Med (Min-Maks)) değerler ile ifade edildi. Niteliksel verileri karşılaştırmak için ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: With the decrease in post- menopause estrogen levels, cardiovascular diseases is now the highest cause of death in women. For this reason, it is important to treat controllable risk factors in the early period. Materials and Methods: The study was conducted in a descriptive and crosssectional way in order to determine the knowledge level of cardiovascular disease risk factors and healthy lifestyle behaviors in women experiencing menopause who are diagnosed with cardiovascular disease. The study was conducted with 138 menopausal women who consulted to the Cardiology Polyclinic of Trakya University Faculty of Medicine between 01.05.2021 and 01.09.2021. A personal information form consisting of 26 questions, cardiovascular disease risk factors knowledge level scale (CARRIF-BD) and healthy lifestyle behaviors scale were used to collect data. Descriptive statistics results were stated as number of units (n), percent value (%), mean±standard deviation (Mean±SD), median (distance between quartiles), and minimum and maximum (Med (Min-Max)) values. Chi-square test was used to compare qualitative data.