Egzersiz modeli oluşturulan ratlarda L-karnitin kullanımının böbrek ve karaciğer dokusu üzerine etkisi
The effects of L-carnitine use on kidney and liver tissues in trained rats
- Tez No: 723537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
L-karnitin ve aerobik egzersiz bu bağlı olarakta oksidatif stres durumu arasındaki ilişki birçok çalışmada incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, deneysel egzersiz modeli oluşturulan ratlarda L-karnitin takviyesi uygulamasının, böbrek ve karaciğer dokusu üzerindeki oksidatif dejenerasyonunu ve doku hasarını araştırmaktır. Araştırmada toplam 32 rat ile çalışıldı ve ratlar 4 gruba ayrıldı. Grup 1 kontrol grubu olarak tayin edilerek sadece nefrektomi (böbreğin alınması) ve hepatektomi (karaciğerin alınması) uygulandı. Grup 2 'deki ratlara ise normal gıdalarına ek olarak L-karnitin verildi. Grup 3' teki ratlara ise sadece egzersiz programı uygulandı. Grup 4 teki ratlarda ise egzersiz programı uygulanmasına ilave olarak normal gıdaları L-karnitin ile takviye edildi. Grup 3 ve grup 4'teki ratlara 8 hafta süresince egzersiz protokolü uygulandı. Tüm ratlara işlem sonunda nefrektomi ve hepatektomi uygulanarak vena cava inferiorlarından kan alındı. Bu alınan örneklerde böbreğe ait dokuların histopatoloji (ödem, inflamasyon, vazokonjesyon, desquamasyon) ve biyokimya (SOD, GSH-PX, MDA) laboratuvarlarında değerlendirilmesi yapıldı. Karaciğer açısından ise genel histopatolojik değişiklikler, inflamasyon bakılmasına biyokimyasal olarak ALT ve AST değerlerine bakıldı. Egzersiz protokolü uygulanan ratlarda edilen sonuçlara göre kan biyokimyasal parametrelerde istatiksel olarak anlamlı sonuçlar ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between L-carnitine and aerobic exercise and accordingly oxidative stress has been investigated in many studies. The aim of this study is to investigate the oxidative degeneration and tissue damage on kidney and liver tissue of L-carnitine supplementation in rats with experimental exercise model. A total of 32 rats were used. Group 1 was designated as the control group, and only nephrectomy (removal of the kidney) and hepatectomy (removal of the liver) were performed in this group. An exercise program was applied to the rats in Group 2. The rats in Group 3 were given l-carnitine in addition to their regular diet. While the rats in Group 4 both recevied an exercise program and l-carnitine in addition to their regular diet. Nephrectomy and hepatectomy were applied to all rats at the end of the procedures, and blood samples were drawn from the inferior vena cava. These samples related to kidney were analyzed in histopathology (oedema, inflammation, vasocongestion, desquamation) and biochemistry (NO, SOD, GSH-PX, MDA) laboratories. Liver-related samples were analyzed regarding histopathologic changes, inflammation, ALT, AST and GGT values. No statistically significant results were noted in blood biochemical analyses of trained rats.