Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterliklerinin incelenmesi
Investigation of religious culture and ethics teachers' technological pedagogical field knowledge competencies in accordance with various variables
  1. Tez No: 723550
  2. Yazar: HALİL GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) yeterliliklerini belirlemek ve bu yeterliliklerinin çeşitli değişkenler açısından (cinsiyet, kıdem vb.) değişip değişmediğini tespit etmektir. Nicel araştırmalar kapsamında genel tarama (survey) modelinin kullanıldığı bu araştırmanın katılımcılarını, Kastamonu ili ve ilçelerinde bulunan ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 212 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada ölçme aracı olarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Yeterlikleri (TPAB) Ölçeği kullanılmıştır. TPAB ölçeği 37 madde ve teknolojik bilgi (TB), pedagojik bilgi (PB), alan bilgisinin (AB), teknolojik pedagojik bilgi (TPB), teknolojik alan bilgisi (TAB), pedagojik alan bilgisi (PAB) ve teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) şeklinde 7 alt boyuttan oluşmuştur. Araştırma verilerinin analizi için SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken pearson korelasyon, aritmetik ortalama, frekans, yüzde hesaplamalarından yararlanılmıştır. Ayrıca Kolmogorov-Smirnov (K-S), Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) yeterliklerinin genel anlamda yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca TPAB yeterliklerine ve alt boyutlarına (TB, PB, AB, TPB, TAB, PAB ve TPAB) bakıldığında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin cinsiyet, hizmet yılı ve lisans mezuniyet durumu değişkenleri bakımından anlamlı bir farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında hizmet süresi değişkeni bakımından 6-10 yıl hizmet süresi olan öğretmenler; eğitim düzeyi değişkeni bakımından yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenler; hizmet içinde teknoloji eğitimi alıp almaması durumuna göre eğitim alan öğretmenler; çalıştığı okul türü değişkeni bakımından imam hatip ortaokulunda görev yapan öğretmenler lehine pozitif yönde anlamlı bir şekilde farklılaşma olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to determine the technological pedagogical field competencies (TPACK) of religious culture and ethics teachers and to detect whether these competencies have changed in various variables (gender, seniority, etc). Within the scope of quantitative research, the participants of the survey that used general scanning model were formed by 212 religious culture and ethics teachers who served in primary schools, secondary schools and high schools in Kastamonu and its districts. Technological pedagogical content knowledge(TPACK) competencies scale whose validity and reliability studies have been carried out, were used as a measuring tools. TPACK scale consisted of 37 items and 7 sub-dimensions which weretechnological knowledge (TK), pedagogical knowledge (PK), content knowledge (CK),technological pedagogical knowledge (TPK), technological content knowledge (TCK), pedagogical content knowledge (PCK), technological pedagogical content knowledge (TPCK).SPSS 24.0 package program was used for the analysis of the research data. While analyzing the data,pearson correlation, arithmetic mean, frequency, percentage calculations were used. Kolmogorov-Smirnov (K-S), Mann-Whitney U and Kruskal –Wallis tests also were applied. It has been determined thataccording to the findings obtainedtechnological pedagogical content knowledge (TPCK) competencies of religious culture and ethics teachersare generally high. Additionally, considering the TPCK competencies and sub-dimensions (TK, PK, CK, TPK, TCK, TPCK)it has been concluded that there is no meaningful differentiation between religious culture and ethics teachers in terms of gender, year of service, and graduation status variables. In addition to that, it has been concluded that there is a positivelysignificant differentiation in favor of the teachers with 6-10 years of servicein terms of service time variable; theteachers who had master's and doctoral degreesin terms of the education level variable; theteachers who got an education in terms of whether they got technological education at in-service training; the teachers who served at the imam hatip secondary school.