Tekstil sektöründe kadınların çalışma yaşamı: İstanbul Sultangazi'de bir alan araştırması
Women working life in textile sector: A field survey in Istanbul Sultangazi
  1. Tez No: 723554
  2. Yazar: CANSU YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşme sürecinin hızla bütün alanlara nüfuz etmesi iş yaşamında köklü dönüşümlere neden olmuştur. Sürecin en önemli yansımaları ekonomik alanda kendini göstermiştir. Üretimde yaşanan küreselleşme ile üretim sınırlar ötesine taşınma imkânı bulmuş, bu durum emek yoğun üretimin işçi ücretlerinin düşük olduğu bölgelere kaydırılmasına olanak sağlamıştır. Gelişen yeni uluslararası iş bölümü ile gelişmekte olan ülkeler için yedek işgücü ordusu itaatkâr, pratik, düşük ücrete boyun eğen ve ücretli bir işte çalışmak için evlerinde hazır bekleyen kadınlar tarafından oluşturulmuştur. Bu bağlamda kadın istihdamının yaygın olarak tercih edildiği tekstil ve konfeksiyon sektörü önem kazanmaktadır. Çalışma, İstanbul'un Sultangazi ilçesinde tekstil sektörünün hazır giyim üretiminde yer alan kadınların çalışma yaşamına ilişkin deneyimlerini ortaya koymaktadır. Alan araştırması ile kadınların iş yaşamına yönelik sorunları, iş ilişkileri ve iş süreci kadın çalışanların penceresinden bakılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid spread of globalization process to all areas has caused radical transformations in working life. The most important influence of the process has shown itself in the economic area. With the globalization of production it has been possible to move the production beyond the borders. This situation has caused labor intensive production to move the regions where labor wages are low. For developing countries with the development of new international division of labor the reserve army has created by women waiting ready at home to work in a paid job who are obedient, practical, willing to work for low wages. In the context, the textile and garment industry, where women employment is widely preffered has been important. This study reveals the working life experiences of women employment who involved in the garment production of the textile sector in the Sultangazi district of Istanbul. With the field survey, the problems of women working life, working relations and working process were examined from the perspective of women employees.