Belediyelerde yöneticilerin etik liderlik davranışlarının çalışanların birey-örgüt uyumu üzerindeki etkileri
Effect of ethical leadership behaviours of managers in municipalities on employees individual-organisation fit
  1. Tez No: 723575
  2. Yazar: AHMET ESAD KARABURÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VAHİT ERKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, belediyelerde yöneticilerin etik liderlik davranışlarının çalışanların birey-örgüt uyumu üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmada bu kapsamda veri toplama tekniklerinden anket yöntemine başvurulmuştur. Anket formu içerisinde katılımcıların kişisel özelliklerini ortaya koyan soruların yanında, Brown, Treviño ve Harrison (2005) tarafından geliştirilen ve Tuna, Bircan ve Yeşiltaş (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan Etik Liderlik Ölçeği ile Netemeyer ve arkadaşları (1997) tarafından geliştirilen Birey-Örgüt Uyumu Ölçeği yer almaktadır. Toplam 510 çalışandan elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analizlerde, regresyon, korelasyon, bağımsız örneklem t-testi ve Anova kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlarda, yöneticilerin etik liderlik davranışlarının birey-örgüt uyumu üzerine pozitif etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada birey-örgüt uyumunun çalışanların demografik özelliklerine göre karşılaştırılmasında cinsiyet, kurumdaki çalışma süresi değişkenleri bağlamında anlamlı bir farklılık olduğu buna karşın medeni durum, yaş değişkenleri bağlamında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak, yöneticilerin etik liderlik davranışlarının karşılaştırılmasında ise, cinsiyet, medeni durum değişkenleri bağlamında anlamlı bir farklılık olmadığı buna karşın kurumdaki çalışma süresi bağlamında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the ethical leadership behaviors of the managers in the municipalities on the person-organization fit of the employees. In this context, the survey method, one of the data collection techniques, was used in the study. In addition to the questions revealing the personal characteristics of the participants in the questionnaire, the Ethical Leadership Scale developed by Brown, Treviño, and Harrison (2005) and adapted to Turkish by Tuna, Bircan, and Yeşiltaş (2012), and the Individual-Organization Fit Scale developed by Netemeyer et al. (1997). is located. The data obtained from a total of 510 employees were analyzed through the SPSS program. Regression, correlation, independent sample t-test and Anova were used in the analyses. In the results obtained, it has been determined that the ethical leadership behaviors of the managers have a positive effect on the person-organization fit. In the study, when comparing the person-organization fit according to the demographic characteristics of the employees, it was determined that there was a significant difference in terms of gender and working time in the institution, whereas there was no significant difference in terms of marital status and age variables. Finally, in the comparison of the ethical leadership behaviors of the managers, it was determined that there was no significant difference in terms of gender and marital status variables, but there was a significant difference in terms of working time in the institution.