Instagram seyahat etkileyicilerinin seyahat kararlarına etkisi üzerine bir inceleme
A review on the effect of Instagram travel influencers on travel decisions
  1. Tez No: 723576
  2. Yazar: YAKUP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Teknoloji ve internet üzerinde yaşanan gelişmeler, turizm sektörü için birçok fırsatı ortaya çıkarmaktadır. Bu fırsatlardan biri olan Instagram seyahat etkileyicileri (influencer), turizm sektöründeki tüm paydaşların tanıtım faaliyetlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Popülerliği hızla artan Instagram seyahat etkileyicilerinin yaptığı paylaşımların, takipçilerinin seyahat kararları üzerinde etkisi olabilmektedir. Bu araştırma, Instagram seyahat etkileyicilerinin onları takip eden bireylerin seyahat kararlarına etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, çevrim içi (online) olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Kapalı uçlu sorular için SPSS programı kullanılmış olup, yanıtlar yüzdelik olarak tablolar halinde verilmiştir. Açık uçlu sorularda ise MAXQDA programı kullanılmış olup, veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçlara göre Instagram seyahat etkileyicilerinin onları takip eden bireylerin seyahat kararlarının oluşmasında etkili olduğu belirlenmiştir. Takipçilerin ikna olmalarında, Instagram seyahat etkileyicilerinin samimi ve güvenilir olmalarının, bilgi vermelerinin, yeni yerler göstermelerinin, eğlenceli olmalarının, geziyormuş gibi hissettirmelerinin, anlatım ve sunum tarzları ile motivasyon sağlamalarının etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, turizm sektöründe yer alan kurum ve kuruluşlara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Developments in technology and the internet reveal many opportunities for the tourism sector. Instagram travel influencers, one of these opportunities, play an important role in the promotional activities of all stakeholders in the tourism industry. The shares of Instagram travel influencers, whose popularity is rapidly increasing, can have an impact on the travel decisions of their followers. This research was carried out to determine the effect of Instagram travel influencers on the travel decisions of individuals who follow them. In the study, qualitative research method was used. The data of the research were collected online with a semi-structured interview form. SPSS program was used for closed-ended questions, the answers were given in tables as percentages. In open-ended questions, the MAXQDA program was used and the data were subjected to descriptive analysis. According to the results of the research, it has been determined that Instagram travel influencers are effective in the formation of travel decisions of individuals who follow them. It has been observed that Instagram travel influencers' being sincere and reliable, providing information, showing new places, being entertaining, making them feel like they are traveling, and providing motivation with their narrative and presentation styles are effective in persuading the followers. In addition, suggestions for institutions and organizations in the tourism sector were presented.