Polis akademisi öğrencilerinin yetiştirilmesi ve mezunların istihdamında karşılaşılan sorunlar
- Tez No: 72360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJLA TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırmanın problemini, Polis Akademisi öğrencilerinin yetiştirilme süreci ve mezunların istihdamında karşılaşılan sorunlar oluşturmaktadır. Araştırmanın amaçlan, Polis Akademisi öğrencilerinin derslerin işleniş biçimi, öğretim elemanları ve yönetici kadrolarla ilişkiler ve rehberlik hizmetleri boyutlarında karşılaştıkları sorunları saptamak, ayrıca mezunların eğitim-istihdam ilişkisi konusundaki görüşlerini ortaya koymaktır. Bu çalışma bir alan araştırması niteliğindedir. Eğitim ve öğretim süresince karşılaşılan sorunlar ve eğitim-istihdam ilişkisini belirtmeye yönelik bir tarama modelidir. Araştırmanın çalışma evrenini, Polis Akademisi'nde 1997-1998 eğitim- öğretim yılında dördüncü sınıfta öğrenim gören öğrencilerle, 1993 yılı Polis Akademisi mezunu komiserler oluşturmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde, araştırmanın alt problemlerini cevaplayabilmek için yüzde, frekans, aritmetik ortalamalar bulunmuştur. Aritmetik ortalamalara ilişkin olarak gruplararası farkı test etmek için t-testi kullanılmıştır. Test işlemlerinde ?=05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Derslerin işlenişinde en çok hissedilen sorunlar, derslerin kuramsal kaldığı; uygulama çalışmalarına gereken ağırlığın verilmediği; çeşitli ve etkili öğretim yöntemlerinin kullanılmadığı; derslerin tek yöntemle işlendiği; öğrencilerin gerek öğretim elemanı tutumları ve gerekse sınav sistemi nedeniyle ezbere yöneltildiği; derslerde işlenen konular ile mezuniyet soması çalışma yaşamı arasında ilişkinin kurulamadığı; derslerin sıkıcı geçmesi nedeniyle, derslere olan ilginin düşük olduğudur. Akademik danışma sürecinde en çok, geleceğe ilişkin planlan konusunda öğrencilere rehberlik yapılamadığı; yeteneklerini daha yakından tanıma konusunda yardımcı olunmadığı; Akademi'de düzenli aralıklarla bireysel ya da küçük gruplar halinde görüşmelerin yapılmadığı, yönetimden beklentilerinilgililere duyurulmadığı; öğrencilerin sıkıntılarının paylaşılmadığı; verimli çalışma yöntemleri konusunda bilgi verilmediği sorunları yaşanmaktadır. Akademi'de, yabancı dil eğitiminin teknik nedenlerle yetersiz kaldığı; sınıfların çok kalabalık olması nedeniyle eğitimin niteliğinin düştüğü; derslerde kullanılan eğitim araç ve gereçlerinin yetersiz kaldığı; kantinin dar ve yetersiz olduğu; en çok belirtilen soranlardandır. Akademi'de kazandırılan bilgi ve becerilerin iş yasanımda kullanılma düzeyi oldukça düşüktür. Diğer bir deyişle nitel eğitim-istihdam ilişkisi zayıftır. Polis koleji kökenli öğrenciler ile diğer liselerden gelen öğrencilerin danışma sürecinde yaşanan sorunları, sorun olarak algılama düzeyleri“yönetimin öğrenci sorunlarına ilgisizliği”dışında farklılaşmamıştır. Yönetimin sorunlara ilgisiz kaldığı görüşünü polis koleji kökenli öğrenciler daha yeğin hissetmektedirler. Mezunların çoğunluğunun beş yıl içinde en az iki birimde iki ayrı görevde çalıştıkları gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The methods of educating the students of Police Academy and the difficulties of appointing graduates form the problem of this research. The aims of this research are to examine the styles of the courses given in Academy, the relations between the teachers and executive staffs and to find out the difficulties they have in the guidance level, meanwhile to put the graduates ideas about education and appointment policies into light. This study is concerned to solve these problems. This study can be qualified as a field work. It is a scanning model that has an aim to point out the problems which occur in the process of deucation-training part and in the ducation-appointment parts. The universe of this study is; the fourth grade students at the 1997-1998 education year and the ex-students who have graduate from Police Academy as Deputy Inspectors in 1993. When analysing datas for solving sub-problems of this research, percentages, frequencies and aritmetical avarges are found. In test applications oc:05 is accepted as meaning level. The most common problems faced while lessons are, the lessons remaining too theoretical and lack of practical applications, not using various and effective teaching methods, the lesson are being carried out by only one method, students are being forced to memorize everything just because of the wrong attidudes of teachers and of the improperliness of the examination systems; there is no likeliness between the lessons and the working environment after graduation and the lack of interes on lessons because of borin of lessons itself. During Academic Consulting level it is understood that, there is not enough help for students to assist their future plans, no help to discover their ability and talent, no regular- meeting in Academy individually or in small groups to discuss something about lessons or their future occupations, studens not sending their expectations from administration to the concerned porst, executives mnot sharing the students troubles and not giving advices for usefull working methods. For some technical reasons in Academy foreign language lessons are insufficient, the education level is low because the classes are too crowded, means and matariels of lessons are not enough, and the canteens are not enought, too. These are al the most common problems in Academy. The level of using knowledge and talent given in Academy in their careers is far low. In other words, education-appointment relation is very weak. The problems occuring in the consulting level with Police College originated students and the students who are coming from an normal lycee's are not differantiated but only“The administrations being uninterested with the students problems”can be seen. Among Police College originated students this being uninterested is widely seen. And it is observed that most of the graduates work at least in two different divisions in 5 year period. IV