Leadership characteristics of managers working in local government organizations: A qualitative research in Bursa Metropolitan Municipality
Yerel yönetim örgütlerinde faaliyet gösteren yöneticilerin liderlik özellikleri: Bursa Büyükşehir Belediyesi kapsamında nitel bir araştırma
- Tez No: 723635
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı; yerel yönetim örgütü olarak belediye idarelerinde görev yapan alt, orta ve üst kademe yöneticilerin göstermiş oldukları liderlik tarzları ve özelliklerinin yönetim kademeleri arasındaki benzerlik ve farkları Bursa Büyükşehir Belediyesi örneğinde incelemektir. Yerel yönetim örgütü olarak belediye idarelerinde görev yapan yöneticilerin liderlik özellikle ve tarzları hakkındaki ilgili literatür incelendiğinde farklı sektörlerden yöneticilerin liderlik özellikleri ve tarzlarının araştırma konusu yapıldığı belirlenebilmektedir. Özellikle belediye idareleri özelinde yönetim kademeleri arasındaki liderlik özelliklerinin farklılıklarını inceleyen bir çalışmanın olmaması bu çalışmanın çıkış noktasıdır. Araştırmanın örneklemini Bursa Büyükşehir Belediyesinde müdür, şef ve daire başkanı görevlerini icra eden idareciler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemine dahil edilen kişilerden mülakat yoluyla elde edilen verilerin analizinde“fenomenolojik analiz”yöntemi kullanılmış ve üretilen bulgular çalışmanın ilgili bölümünde tartışılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the similarities and differences between the leadership styles and characteristics of the lower, middle and upper level managers working in the municipal administrations as a local government organization, whose importance has increased as a result of the developments in public administration, in the case of Bursa Metropolitan Municipality. When the relevant literature about the leadership characteristics and styles of the managers working in the municipalities as a local government organization is examined, it can be determined that the leadership characteristics and styles of the managers from different fields are the subject of research. The starting point of this study is the absence of a study examining the differences in leadership characteristics between management levels, especially in municipal administrations. The sample of the research consists of administrators who perform the duties of manager, chief and head of department in Bursa Metropolitan Municipality. The“phenomenological analysis”method was used in the analysis of the data obtained through interviews from the people included in the research sample, and the produced findings were discussed and presented in the relevant section of the study.