Annelik döneminde sağlık okuryazarlığı: Sağlık bilgisine erişim dinamikleri ve bilgi kaynakları üzerine bir araştırma
Health literacy in motherhood: A research on dynamics of access to health information and information sources
  1. Tez No: 723658
  2. Yazar: GAMZE DİNLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDAGÜL BEZİRGAN ARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Journalism, Health Education, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tez çalışmasında, 0-3 yaş aralığında bebeği olan annelerin sağlık okuryazarlığı yeterliliklerine bağlı olarak geliştirdikleri sağlık davranışları, sağlık bilgisine erişim dinamikleri ve sağlık bilgi kaynaklarını kullanmaya yönelik geliştirdikleri davranışlar incelenmektedir. Ayrıca, annelerin sağlık okuryazarlığı yeterlilikleri ve sağlık bilgisine erişim dinamikleri arasındaki ilişkinin anlaşılması araştırmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına uygun olarak farklı yaş ve eğitim düzeyine sahip 27 anne ile yarı yapılandırılmış soru formu kullanılarak, derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler, gerekli tüm izin ve randevular alınarak 5.10.2021 - 29.10.2021 tarihleri arasından, annenin tercihine bağlı olarak yüz yüze ve çevrimiçi gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgular, tematik kodlama ve kategorisel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmektedir. Araştırma sonunda annelerin sağlık bilgisine erişim dinamiklerinin, sağlık okuryazarlığı yeterlilikleri, genel sağlık davranışları ve sağlık bilgi kaynakları kullanımı üzerinde belirleyici etkiye sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the health behaviors developed by mothers who have babies in the 0-3 age range, depending on their health literacy competencies, the dynamics of access to health information and the behaviors of their develop towards using health information resources are being analyzed. In addition, understanding the relationship between mothers' health literacy competencies and the dynamics of access to health information constitutes another aim of the research. In accordance with the aim of the research, in-depth interviews were conducted using a semi-structured questionnaire form with 27 mothers of different ages and educational levels. Interviews were conducted face-to-face and online, depending on the mother's preference, between the dates of 5.10.2021 - 29.10.2021 by taking all necessary permissions and appointments. The findings from the interviews are analyzed with thematic coding and categorical content analysis method. At the end of the research, it is seen that the dynamics of mothers' access to health information have a decisive effect on their health literacy competencies, general health behaviors and use of health information resources.