Building resilience to climate change impacts in the Ikel watershed in the Republic of Moldova: A system dynamics approach
Moldova Cumhuriyeti'ndeki İkel havzasında iklim değişikliği etkilerine dayanıklılık yaratmak: Sistem dinamikleri yaklaşımı
- Tez No: 723670
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEREM SAYSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
İklim değişikliği, dünya genelinde sosyal-ekolojik sistemleri (SES) tehdit ediyor. Tarımın hem yerel topluluklar hem de ulusal ekonomi için önemli bir gelir kaynağı olduğu gelişmekte olan ülkeler özellikle etkilenmektedir. İklimsel kaynaklara olan bağımlılıklarıyla bağlantılı olarak, bu ülkeler veri kıtlığı sorunuyla karşı karşıyadır. Bu toplulukların iklim değişikliği etkilerine karşı direncini değerlendirmek ve inşa etmek eşit derecede önemli ve zorludur. Bilim, politika ve uygulama arasındaki ilişki değiştikçe, paydaşlarla verimli bir şekilde etkileşim kurmak ve tüm taraflar için olumlu sonuçlar sağlamak için araştırmaya olan talep artar. SES'in iklim etkilerine karşı dayanıklılığını artırmaya yönelik çabalar giderek artıyor. Bu araştırmada, Moldova Cumhuriyeti'ndeki bir ağ yönetişimi ortamında veri kıtlığı koşulları altında müşteri tabanlı bir süreç tasarlıyor, inşa ediyor ve uyguluyorum. Süreç, bu kalkınma hedeflerine ulaşmada yardımcı olacak politikaları belirlemek için karmaşık bir sosyo-ekolojik sorunun analiz edilmesini içerir: mahsul veriminin arttırılması, yeraltı suyu kaynaklarının korunması ve biyolojik çeşitliliğin korunması için habitatların sağlanması. Bu amaçla, ilk önce iki ilgili alandan çeşitli yöntem, teknik ve araçları birleştiren katılımcı bir yaklaşım kullanarak bir bilgisayar simülasyon modeli – İlkel CliRes – geliştiriyorum: sistem dinamikleri ve sosyo-ekolojik sistemlerin dayanıklılığı. Ardından, İlkel SES'in bazı iklim etkilerine karşı arzu edilen direncini artıran politika müdahalelerini tasarlamak için İlkel CliRes'i kullanıyorum. Karar vericilerle tartışılan çeşitli politikaların devam eden uygulaması, sürecin etkinliğine ve kullanışlılığına işaret etmektedir. Sonuçlar, model mimarisinin ve hem modelin hem de analizin altında yatan varsayımların sınırlamaları içinde değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Climate change threatens social-ecological systems (SES) across the globe. Developing countries where agriculture is a major income source for both local communities and the national economy are especially affected. In conjunction with their reliance on climatic resources, these countries face the challenge of data scarcity. Assessing and building the resilience of these communities to climate change impacts is equally important and challenging. As the relationship between science, policy, and practice changes, the demand increases on research to engage productively with stakeholders and ensure positive outcomes for all parties. Efforts are increasingly focusing on building the resilience of SES to climate impacts. In this research, I design, build and implement a client-based process under data scarcity conditions in a network governance setting within Republic of Moldova. The process includes analyzing a complex socio-ecological problem to identify policies helpful in meeting development objectives: improving crop yields, preserving groundwater resources and securing habitats for biodiversity conservation. To this end, I first develop a computer simulation model – Ikel CliRes – using a participatory approach that combines several methods, techniques and tools from two related fields: system dynamics and resilience of socio-ecological systems. I then use Ikel CliRes to design policy interventions that increase the desirable resilience of Ikel SES to some climate impacts. Ongoing implementation of several policies discussed with decision-makers is underway pointing to the effectiveness and usefulness of the process. Results should be regarded within the limitations of the model architecture and of the assumptions underlying both the model and the analysis