Dijitalleşme ile birlikte spor kulüplerinin sosyal medya kullanımı
Social media use of sports clubs with digitalization
  1. Tez No: 723692
  2. Yazar: OĞULCAN BERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YENĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnternetin ortaya çıkışı ve daha sonrasında iletişim araçlarının gelişimi ile birlikte insanların kendi arasındaki etkileşim araçlarında da değişiklik yaşanmıştır. Günlük hayatta duygu, düşüncelerini paylaşmak adına kullanılan sosyal ağlarda karşılıklı etkileşimin yer alması kullanıcıların bu ağlara olan bağlılığını artırmıştır. Aynı zamanda bilgi alma konusunda da kullanıcılara önemli bir destek veren sosyal paylaşım ağları, bu yolla kullanıcıların gün içinde etkileşim kurma ihtiyaçlarını tam olarak karşılamaya çalışmaktadır. Bu ağlara olan bağımlılıkla birlikte kullanıcılar için teknolojik yalnızlık ortaya çıkar ve kişi reel hayattan uzaklaşma başlar. Artık bilgi alma, gündemle ilgili düşüncelerini, fikirlerini belirtme, insanlarla etkileşim kurma, yeni kişilerle tanışma gibi ihtiyaçlarını sosyal paylaşım ağlarından yapabilmektedir. Sosyal paylaşım ağlarının kullanımının yayılması ve artık Global Köy haline gelmiş düzende şirketler ve markalar için de yeni pazarlar ortaya çıkmıştır. Hedef kitlesine geleneksel medya araçlarıyla tam olarak ulaşamayan markalar, yeni medya ile birlikte gelişimini her geçen gün sürdüren sosyal paylaşım ağlarıyla direkt olarak kendi hedef kitlesine ulaşmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Web 2.0 ile birlikte etkileşimli bir hal alan sosyal medya üzerinden markalarıyla ilgili reklamları ve bilgilendirmeleri yapan şirketler zamanla neredeyse tüm odaklarını bu araçlar üzerine vermiştir. Dünya'yı global bir köy haline getirmiş olan sosyal paylaşım ağları dışında dünya üzerindeki herkesin büyük bir ilgi ve tutkuyla takip ettiği bir diğer konu ise spordur. Renk, dil, cinsiyet, din ayırt etmeksizin toplumların birlik olma gücü konusunda önemli bir araç olan spor, büyük bir ilgiyle takip edilir ve sadık kitleler oluşmaktadır. Böylesine önemli bir güç olan ve farklı toplulukları bir araya getiren spor kulüpleri, sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Pazarlama ve reklam alanında önemli işler yapmak isteyen ve bu nedenle de taraftar kitlesine ulaşmak için farklı yollar ve yeni trendler arayan spor kulüpleri, sosyal medyanın durdurulamaz yükselişine karşı kayıtsız kalmamış ve artık her kulübün kendi sosyal medya ekipleri oluşmaya başlamıştır. Profesyonelleşen bu ekipler direkt olarak kendi hedef kitlelerine; yani taraftarlarına ulaşarak kulüple ve takım oyuncularıyla ilgili bilgileri kendileri ulaştırır. Bu bağlamla sadık bir kitleye çok hızlı bir şekilde ve ekstra bir çaba sergilemeden ulaşan spor kulüpleri dijitalleşme ile birlikte her türlü bilgiyi kendi taraftarına yer, zaman, mekân fark etmeden ulaşabilmektedir. Bu araştırmanın konusunu ise basketbol branşında daha önce şampiyonluk yaşamış Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko takımlarının sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği pazarlama stratejileri oluşturmaktadır. Bu kulüplerin Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesapları ile birlikte internet siteleri üzerinden yaptıkları paylaşımların analiz edilmesi araştırmanın kapsamını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the advent of the Internet and the subsequent development of communication dec, there have been changes in the means of interaction between people themselves. The fact that there is mutual interaction in social networks used to share feelings and thoughts in daily life has increased the loyalty of users to these networks. At the same time, social networks, which provide an important support to users in obtaining information, try to fully meet the needs of users to interact during the day in this way. With the dependency on these networks, technological loneliness emerges for the users and the person begins to move away from real life. Now, he/she can do his/her needs such as getting information, expressing his/her thoughts and ideas about the agenda, interacting with people, meeting new people through social networks. With the spread of the use of social networks and what has now become a Global Village, new markets have emerged for companies and brands. Brands that cannot fully reach their target audience with traditional media tools are working to reach their target audience directly with social networks that continue to develop with new media. Companies that make advertisements and information about their brands through social media, which has become interactive with Web 2.0, have given almost all their focus on these tools over time. Apart from the social networks that have made the world a global village, another subject that everyone in the world follows with great interest and passion is sports. Sports, which is an important tool for the unity of societies regardless of color, language, gender, religion, is followed with great interest and loyal masses are formed. Sports clubs, which are such an important power and bring different communities together, use social media actively. Sports clubs, which want to do important work in the field of marketing and advertising and therefore seek different ways and new trends to reach their fan base, have not been indifferent to the unstoppable rise of social media, and each club has started to form their own social media teams. These professionalized teams directly target their own target audiences; that is, they reach their supporters and convey information about the club and team players themselves. In this context, sports clubs, which reach a loyal audience very quickly and without making any extra effort, can reach all kinds of information to their fans regardless of place, time or place, thanks to digitalization. The subject of this research is the marketing strategies of Anadolu Efes and Fenerbahçe Beko teams, which have won the championship in the national basketball league before, through social media. Analyzing the shares of these clubs on social media accounts such as Instagram and Twitter, as well as on their websites, constitutes the scope of the research.