Neuroscience applications in business
İş dünyasında nörobilim uygulamaları
- Tez No: 723693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRGE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Nörobilim, iş dünyasında gelişmekte olan bir alan olup konuyla ilgili yapılan çalışmaların çoğu kavramsal niteliktedir. Bu çalışmada nörobilim uygulamalarının işletmelerde nasıl ele alındığı incelenmiştir. Bu kapsamda nörobilim uygulamalarının avantaj ve dezavantajları ile nörobilimin nasıl tanımlandığı, kurgulanan araştırma soruları çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma nitel bir desende gerçekleştirilmiş olup, akademisyenler ve alanda çalışan firma sahipleri veya yöneticileri ile yapılan on dört mülakat çerçevesinde yapılmıştır. Görüşme metinleri içerik analizi ile incelenmiş ve sonuç olarak üç ana tema ortaya çıkmıştır. İlk tema nörobilimin içeriği ile ilgilidir. Nörobilimin içeriği ile ilgili olarak, disiplinler arası doğası, beyin bilimine dayanması ve yabancı kaynaklara bağımlılığı en çok bahsedilen temalardır. Türkiye'de nörobilim uygulamalarının etkili olmasına rağmen dışa bağımlılığının yüksek olduğu katılımcılar tarafından vurgulanmıştır. İkinci tema, nörobilim uygulamalarının avantajlarından oluşmaktadır. Nörobilim uygulamalarının avantajları temel olarak pazarlama ile ilgili avantajlar, verimlilikle ilgili avantajlar ve rekabetle ilgili konular olarak sınıflandırılmıştır. Öte yandan, sonda yer alan tema, nörobilim uygulamalarının dezavantajları hakkındadır. Nörobilim araştırmalarının dezavantajları ile ilgili ifadeler sınırlı olmakla birlikte, çoğunun bu uygulamaların suiistimallere yatkınlığı ile ilgili olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, uygulamalarla ilgili artan etik kaygılar da dile getirilmektedir. Buna uygun olarak mevcut çalışma, uzman görüşlerine dayalı olarak işletmelerde nörobilim uygulamalarının mevcut durumunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Neuroscience is an emerging field in business life and most of the studies conducted on the topic are conceptual. In this study, how neuroscience applications take place in business is examined. In this context, the advantages and disadvantages of neuroscience applications and how neuroscience was defined were investigated within the framework of research questions. The study was carried out in a qualitative pattern, and 14 interviews were conducted with academicians and company owners or managers working in the field. The interview texts were examined by content analysis and as a result, three main themes have emerged. The first theme is about the content of neuroscience. Regarding the content of neuroscience, the most mentioned themes are its interdisciplinary nature, its basis on brain science and its dependence on foreign sources. It is emphasized by the participants that although neuroscience applications are effective in Turkey, its external dependence is high. The second theme consists of advantages of neuroscience applications. The advantages of neuroscience applications are mainly classified as marketing related advantages, efficiency related advantages and competition related topics. On the other hand, the final theme is about disadvantages of neuroscience applications. Although the statements about the disadvantages of neuroscience research are limited, it has been observed that most of them are about the susceptibility of these applications to abuses. Moreover, growing ethical concerns about the applications are also expressed. In accordance, this study provides current situation of neuroscience applications in businesses based on expert opinions.