Bireylerin e-spor etkinliklerine katılım motivasyonları ile etkinliklerin destinasyon imajı üzerindeki etkilerine yönelik bir inceleme
A study on the motivations behind individuals' participation in e-sports events and the impact of these events on destination image
  1. Tez No: 997576
  2. Yazar: SELMAN YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ERSİN SİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşme ile birlikte e-spor, küresel ölçekte önemli bir kültürel fenomen haline gelmiş, espor etkinliklerine ev sahipliği yapan destinasyonlar turizm pazarlaması açısından kritik önem kazanmıştır. Bu araştırma, bireylerin e-spor etkinliklerine katılım motivasyonlarını belirlemeyi ve bu motivasyonların destinasyon imajı üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, katılımcıların motivasyonlarını ve destinasyon algılarını ölçmek amacıyla“Espor Katılım Motivasyonu Ölçeği”ile“Destinasyon İmajı Ölçeği”kullanılmıştır. Nicel araştırma modelinde tasarlanan çalışmada, 389 e-spor katılımcısından anket yoluyla veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi Jamovi istatistik programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler t-testi, ANOVA, Pearson Korelasyon ve Lineer Regresyon ile analiz edilmiştir. Bulgular, motivasyonların demografik değişkenlerden büyük ölçüde bağımsız olduğunu; değişkenler arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
With the rise of digitalization, esports has evolved into a significant global cultural phenomenon, and destinations hosting esports events have gained critical importance for tourism marketing. This study aims to identify individuals' motivations for participating in esports events and to analyze the impact of these motivations on destination image. The“Esports Participation Motivation Scale”and“Destination Image Scale”were utilized to measure participants' motivations and destination perceptions. Designed within a quantitative research framework, data were collected from 389 esports participants through surveys. The obtained data were analyzed using the Jamovi statistical software. t-Test, ANOVA, Pearson Correlation, and Linear Regression analyses were performed. The findings revealed that motivations are largely independent of demographic variables, and there are significant, positive relationships between the variables.