Halk eğitim merkezlerinin denetimi
Inspection of adult education centers
  1. Tez No: 72373
  2. Yazar: ÖMER GÜLBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu araştırma; Halk Eğitimi Merkezlerinin denetiminde görevli İlköğretim denetçilerinin mesleki yardım ve rehberlik rollerini gerçekleştirme düzeylerini belirlemek üzere yapılmıştır. Araştırma ile İlköğretim denetçileri, Halk Eğitimi Merkezi yönetici ve öğreticilerinin görüşleri saptanmaya, gruplar arasında görüş farkının olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek ve belirlenen alt amaçlara yanıt bulmak üzere, genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma evrenini, Ankara ili sınırları içerisindeki Halk Eğitimi Merkezlerinde görevli yönetici ve öğreticiler ile Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlköğretim denetçileri oluşturmaktadır. Araştırmanın konusu, denetçilerin mesleki yardım ve rehberlik rolü ile sınırlı tutulmuştur. Çalışma evrenine tamamen ulaşılmaya çalışılmıştır. Uzman görüşü ve ön uygulama temelinde geliştirilip uygulanan bilgi toplama aracı ile elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X), standart sapma (SS)“t”testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmaya 104 İlköğretim denetçisi ile Halk Eğitimi Merkezlerinde görevli 66 yönetici ve 176 öğretici katılmıştır, ilköğretim denetçileri, mesleki yardım ve rehberlik rollerini“kısmen”ve“çok az”derecelerinde gerçekleştirdikleri, yönetici ve öğreticiler ise“hiç”ve“çok az”derecelerinde yardım ve rehberlik aldıkları yönünde görüş belirtmişlerdir. Kişisel özellikleri bakımından bazı değişkenlere göre araştırmaya katılan grupların ölçeğin belirli maddelerine ilişkin görüşleri arasında düşük düzeyde farklar bulunmuştur. Denetçi grubunda, öğrenim düzeyi daha yüksek, öğretmenlik ve denetçilikteki toplam hizmet süresi fazla olan denetçilerin; yönetici grubunda, görevi müdür, cinsiyeti erkek ve hizmet IXsüresi fazla olan yöneticilerin; öğretici grubunda ise branşı anne-çocuk eğitimi ve hizmet süresi fazla olan öğreticilerin farklı görüşlerde oldukları saptanmıştır. Araştırma bulguları; İlköğretim denetçilerinin Halk Eğitimi Merkezlerinin denetiminde yeterince verimli olamadıkları sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle araştırma, Halk Eğitimi Denetim Sisteminin yeniden gözden geçirilmesi ve daha verimli hale getirilmesi için yapılması gereken çalışmalara ipuçları vermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to determine the level of fulfillment of vocational help and guidance roles of the primary education inspectors who are responsible for inspection of Adult Education Centers. For this purpose, the research aims at finding out view of the primary education inspectors, and the directors and instructors of Adult Education Centers and if there is a disparity of views between these groups. In order to actualize the aims of the study, the survey method was used. The population of the research is consisted of all directors and instructors of Adult Education Centers in Ankara, and primary education inspectors of the Ankara Provincial Directorate of National Education. This study was limited by the inspectors' vocational help and guidance roles. It was tried to reach the whole population of the study. The questionnaire of the study was developed and used by taking experts' view and applying pilot study. The data were analyzed by using frequency (f), percentage (%), mean (X), standard deviation (SS), t“ test and one way ANOVA. 66 Directors and 176 instructors of Adult Education Centers, and 104 primary education inspectors participated in this study. Primary education inspectors claimed that they fulfill their vocational help and guidance roles in the degrees of ”partially“ and ”very little“. The directors and instructors claimed that they receive the vocational help and guidance from the inspectors in the degrees of ”none“ and ”very little". It is found that low level differences related to the certain items of questionnaire between primary education inspectors, directors and instructors according to some variables related to the personal characteristics. This study shows that these differences in inspectors are come out in accordance with the people who have high level of education and have more total service period in the field of profession of inspector and 86educator. It is determined that the differences in demographic characteristics of the directors are come out according to people who are appointed as male and senior directors. The differences are valid for instructors in accordance with their working section, especially in mother-child education, and their experience. The research findings show that inspectors of primary education are ineffective in inspection of Adult Education Centers. For this reason, available implementations should be carried out getting more effective Adult Educational Inspection System. So too, it is necessary to review the current system of Adult Educational Inspection. 87