Medyada özelleştirme haberleri (Hürriyet, Sabah. Cumhuriyet, Aydınlık gazetelerinde 1 Haziran 31 Ağustos 1993 tarihleri arasındaki özelleştirme haberleri)
The News about privatisation at media (The privatisation news at Hürriyet, Sabah, Cumhuriyet and Aydınlık newspapers, in 1 june-31 August 1993)
  1. Tez No: 72372
  2. Yazar: NİMET ÜLGÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. O. MURAT GÜVENİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu medyadaki özelleştirme haberleridir. Çalışmada kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmesi konusunda medyanın, inceleme konusu olarak da basının tutumu ele alınmıştır. Çalışmanın amacı ise çok satışlı gazetelerin KİT'lerin özelleştirilmesi uygulamalarına ilişkin haberlerde kullandığı dille özelleştirmeden yana tutum aldığını ortaya koymaktır. Çalışmada özelleştirmeden yana olan Hürriyet ve Sabah ile özelleştirme karşıtı Cumhuriyet ve Aydınlık gazeteleri olmak üzere dört gazete incelenmiştir. Cumhuriyet ve Aydınlık, çok satışlı gazeteler kapsamında bulunmamasına ve özelleştirme karşıtı olmasına rağmen çok satışlı gazetelerle kıyaslama açısından inceleme kapsamına alınmıştır. Kitle iletişim araştırmalarında liberal yaklaşımlar ve eleştirel yaklaşımlar olarak genelleştirilebilen iki temel yaklaşım vardır. Bu çalışmada eleştirel yaklaşımlar çerçevesinde bir bakış açısı benimsenmiştir çünkü bu çalışmada çok satışlı gazetelerin kendi çıkarları doğrultusunda haberi biçimlendirdiği öne sürülmekte ve bu tutumları eleştirel bir bakış açısıyla ele alınmaktadır. Çok satışlı gazetelerin büyük sermayeyle bağlantıları vardır ve bu nedenle serbest piyasa sistemini savunmaktadırlar. Bu gazetelerin gazetecilik dışında yatıranları olduğu için büyük sermayenin görüşlerini paylaşmakta, özelleştirmeyi kamuoyuna benimsetmeye çalışmaktadırlar. İncelenen dönem içinde Hürriyet ve Sabah'ın, haberlerinde özelleştirmeden yana tutum aldığı, Cumhuriyet ve Aydınlık'ın ise özelleştirme karşıtı bir politika izlediği ortaya çıkmıştır. Bu gazeteler, kendi görüşleri doğrultusunda, haberin içeriğiyle ilgisiz başlıklar kullanmış, habere yorum katmış, çoğu haberde bir taraftaki kaynağın görüşlerine yer vermiştir. Çalışmada çok satışlı gazetelerin, özelleştirme haberlerini, özelleştirmeyi kamuoyuna benimsetmeye yönelik olarak biçimlendirdiği sonucuna varılmıştır. 259
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this was to research the attitude of the press towards the privatisation of public enterprises. This study is based upon research conducted on four newspapers: Hürriyet, Sabah, Cumhuriyet and Aydınlık. Hürriyet and Sabah both support privatisation, wheras Cumhuriyet and Aydınlık are against privatisation. Cumhuriyet and Aydınlık are not popular newspapers, but they are important in this study to show a comparison with Hürriyet and Sabah, which are both very popular newspapers in Turkey. Within mass communication there is two general approaches; these are Liberal approach and the critical or Marxist approach. This study adopts the critical approach, because the popular newspapers favour a free market economy. These newspapers have a lot of investments outside journalizm, due to their desire to gain big capital. The news which Hürriyet and Sabah prints show their bias towards privatisation. On the other hand Cumhuriyet and Aydınlık are against privatisation, and this is reflected in their news coverage. To conclude, it is clear that newspapers which arte frequently sold, such as Hürriyet and Sabah support privatisation, which is related to their desire for free market economy. For this reason the news they report supports this view. 260