Üretim işletmelerinde maliyet muhasebesi kullanım düzeyinin belirlenmesi: Sivas ili örneği
Determining the level of use of cost accounting in production enterprises: Sivas province example
- Tez No: 723731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL ELDEN ÜRGÜP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüz koşullarında rekabetin artmasıyla birlikte karar vericiler daha güvenilir ve hızlı bilgiye ulaşmak istemektedir. Maliyet muhasebesi, mamul ve hizmet üreten işletmelerde birim maliyetlerin hesaplanması, stok değerlerinin belirlenmesi, planlama ve maliyet kontrollerinin yapılması esnasında karar vericilere yol gösteren analitik bir sistemdir. Düşük maliyetli kaliteli mamul ve hizmet üretmek ve karı yükseltmek için maliyet muhasebesi güvenli bir sığınak olarak görülmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, Sivas ilinde faaliyet gösteren üretim işletmelerinin maliyet muhasebesi kullanım düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu 67 üretim işletmesine uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 paket programında analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, katılımcı işletmeler maliyet muhasebesini mamul maliyetlerini hesaplamak ve faaliyet planlamasına ve kontrolüne yardımcı olması için kullandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca stok değerleme yöntemi olarak da en fazla ortalama maliyet yönteminin tercih edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in competition in today's conditions, decision makers want to reach more reliable and faster information. Cost accounting is an analytical system that guides decision makers during the calculation of unit costs, determination of stock values, planning and cost controls in companies producing products and services. Cost accounting has begun to be seen as a safe haven to produce low-cost quality products and services and increase profits. In this study, it is aimed to determine the cost accounting usage levels and stock valuation methods of production enterprises operating in Sivas province. Within the scope of the study, the questionnaire form used as a data collection tool was applied to 67 production enterprises. The obtained data were analyzed in SPSS 25 package program. According to the results of the study, it has been determined that the participating businesses use cost accounting to calculate product costs and to assist in activity planning and control. In addition, it has been determined that the average cost method is the most preferred method as a stock valuation method.