3-6 yaş grubu çocukların duygu düzenleme becerileri ile annelerinin duygu düzenleme becerileri ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Emotion regulation skills of 3-6 age group children and emotion regulation skills of mothers and life satisfaction
- Tez No: 723773
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, 3-6 yaş grubu çocukların duygu düzenleme becerilerinin yordayıcıları ve duygu düzenleme becerilerini farklılaştıran değişkenler incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde tasarlanan bu araştırmada betimsel tarama modeli ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Buna ek olarak annelerin yaşam doyumu ve duygu düzenleme becerilerinin çocukların duygu düzenleme becerileri üzerindeki yordayıcılığı, yordayıcı ilişki analizleri kullanılarak incelenmiştir. Araştırma online formlar aracılığıyla, okul öncesi eğitim kurumlarında öğrenim görmekte olan çocuklar ve annelerinin gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yarıyılının güz döneminde okul öncesi eğitim kurumlarında öğrenim gören 3-6 yaş grubu 257 çocuk ve bu çocukların annesi olan 257 anne oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgiler Formu”,“Duygu Ayarlama Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Ölçeği”ve“Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde; betimsel istatistiklerin yanı sıra ilişki ve fark istatistikleri de kullanılmıştır. Çocukların duygu düzenleme becerilerinin, annelerin duygu düzenleme becerileri ve yaşam doyumları ile yordanmasında regresyon analizi, çocukların demografik özelliklerine göre duygu ayarlama puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığına bakmak için de bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Çocukların duygu düzenleme becerilerindeki değişimin büyük oranda annelerin yaşam doyumu ve duygu düzenleme becerileri ile açıklanabileceği bulgusu elde edilmiştir. Ayrıca çocukların duygu düzenleme becerilerinde ya da becerilerin alt boyutlarında çocukların yaşlarına, cinsiyetlerine, kardeşlerinin sayısına ve annelerinin öğrenim düzeyine göre de anlamlı farklılaşmalar olduğu bulgusu elde edilmiştir. Çocukların duygu düzenleme becerilerinin çocukların doğup büyüdükleri yere göre ise anlamlı şekilde farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the predictors of emotion regulation skills and the variables that differentiate emotion regulation skills in children aged 3-6. In the present study, designed in line with a survey model as one of the quantitative methods, both a descriptive survey model and a relational survey model were used. In addition, the prediction of the mothers' life satisfaction and emotion regulation skills on their children's emotion regulation skills were examined by using predictor relation analysis. The research was carried out through online forms with the voluntary participation of children studying in preschool educational institutions and their mothers. The study group consisted of 257 children aged 3-6 years who had been studying in preschool educational institutions during the fall semester of the 2021-2022 academic year and their 257 mothers. As data collection tools,“Demographic Information Form”,“Emotion Adjustment Scale”,“Emotion Regulation Scale”and“Adult Life Satisfaction Scale”were used in the study. Along with the descriptive statistics, relationship and difference statistics were used in the analysis of the data. Regression analysis was used in the prediction of the children's emotion regulation skills by their mothers' emotion regulation skills and life satisfaction, and an independent group t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine whether the emotion regulation skills of children differed with respect to the demographic characteristics of the children. It was found that the change in children's emotion regulation skills could be explained by the life satisfaction and emotion regulation skills of mothers. Furthermore, significant differences in children's emotion regulation skills or sub-dimensions of these skills were found based on the children's age, gender, number of siblings, and their mother's level of education. No significant difference was found in the emotion regulation skills of children depending on where they were born and raised.