LBA I ceramics from kinet höyük period 15 a statistical assessment of the cross-regional standardization of Hittite ceramics in Late Bronze Age Anatolia
Kinet höyük katman 15 GTÇ I seramikleri Geç Tunç Çağı Anadolusunda Hitit seramiğinin bölgeler arası standardizasyonunun istatistiksel bir değerlendirmesi
- Tez No: 723792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARIE HENRİETTE GATES, DR. MÜGE DURUSU TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 473
Özet
Bu proje, Kinet Höyük Katman 15, GTÇ I seramiklerini incelemektedir. Katman 15 Hitit materyal kültürünün Kinet Höyük'te görülmeye başladığı katmandır. Bu proje Kinet Höyük çanak çömleğinin Hitit seramik geleneği normlarını ne ölçüde takip ettiğini araştırmaktadır. Bölüm I, Kinet Höyük'ü ve arkeolojik kontekstleri tanıtır ve Hititlerin Kizzuwatna bölgesiyle ilişkilerini konu alan tarihsel anlatıları gözden geçirir. Katman 15 seramikleri, höyükte J/L, E/H ve C açmalarında kısmen açığa çıkarılmış resmi binada ve GTÇ dönemi aşağı şehirdeki R Sondajında yapılan kazılar sonucu bulunmuştur. Bölüm II, Hitit arkeolojisinde seramik çalışmalarına dair bilimsel tartışmaların ve yeni yönelimlerin yanı sıra arkeoloji teorisinde seramik standardizasyonu hakkında teorik ve metodolojik tartışmalara yer vermektedir. Ayrıca Hititlerde çömlekçilik, çömlekçiler ve zanaatkarlık hakkında yazılı kaynakları değinmektedir. Bölüm III ve IV, hamur, kap formları, üretim teknikleri ve çömlekçi işaretlerini inceler. vi Bölüm V, Katman 15 seramiklerini Orta Anadolu ve Kilikya GTÇ seramikleriyle karşılaştırır. Yakın dönem Boğazköy-Hattusa kazılarından elde edilen seramikler (Schoop, 2006; 2011; Gruber, 2017) ile detaylı istatistiksel karşılaştırmalar yapılmış, Orta Anadolu ve Kilikya'daki diğer alanlardan elde edilmiş seramikler ile ise form, hamur ve üretim tekniklerine odaklanan görsel karşılaştırmalar yapılmıştır ve bir takım önemli sonuçlar elde edilmiştir. Öncelikle, Hitit seramik repertuarının ait hamur ve kap formları, Katman 15 malzemesinde açık ara en baskın grubu oluşturmaktadır. Bununla birlikte, farklı fonksiyonel kap kategorileri, değişen oranlarda bölgeler arası benzerlik veya farklılaşma göstermektedir. Örneğin yiyecek hazırlama ve servis kapları istatistiksel ve görsel olarak Hattuşa seramikleri ile oldukça benzerdir. Ancak, pişirme kapları, form istatistikleri ve metrik değerler bakımından farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This project examines the LBA I ceramics from Kinet Höyük Period 15 contexts, which are marked by the introduction of Hittite material culture. It aims to understand to what extent ceramic production in Kinet follows the norms of Hittite pottery tradition. Chapter I introduces the site of Kinet Höyük, elaborates on archaeological contexts and reviews the historical narrations about the Hittite involvement in Kizzuwatna. Period 15 ceramics were unearthed from the partly exposed official building in trenches J/L, E/H, and C on the mound and Sounding R from LBA lower city. Chapter II engages in scholarly discussions and recent trends in ceramic studies in Hittite archaeology, alongside theoretical and methodological discussions about ceramic standardization in archaeological theory. Further, it examines written sources about pottery, potters, and crafts organization in the Hittite Kingdom. Chapter III and IV present material examination of ceramics regarding fabric, forms, production techniques and potmark applications. Chapter V compares Kinet Period 15 ceramics with the ceramics from central Anatolia and Cilicia. Statistical comparison with Hattusa ceramics from the recent excavations (Schoop, 2006; 2011; Gruber, 2017) and visual comparison focusing on forms, fabric, and production techniques with central Anatolia and Cilicia yield significant results. Firstly, fabric and forms from the Hittite ceramic repertoire dominate the Kinet Period 15 assemblage. Significantly, however, different functional vessel categories show different degrees of cross-regional standardization. For example, food preparation and serving vessels are statistically and visually very comparable with Hattusa ceramics. Nonetheless, cooking vessels show variation in form frequency and metrical parameters.