Pandemi sürecinde Türkiye'de youtube müzik içerik üretim dinamiklerindeki değişimin incelenmesi
An analysis of the change in youtube music content creation dynamics in Turkey during pandemic
- Tez No: 723807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE MERVE YÜCEER NISHIDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
2019 yılında ortaya çıkan ve tüm dünyada hayatı ve hemen hemen bütün iş sektörlerini etkileyen COVID-19 pandemisi; sanatçı ve dinleyici etkileşiminden beslenen müzik sektörünü de derinden etkilemiştir. Ülke genelinde ya da yerel olarak tanınmış müzisyenler, konser ve dinletilerini iptal etmek zorunda kalmış, belirsiz bir süre ertelemiş ya da sosyal mesafe kuralları gereğince, dinleyici sayısı azaltılmış mekânlarda konser vermek zorunda kalmıştır. Bunun sonucunda da müzisyenlerin, bu dönemde maddi kayıp ve motivasyon kaybı yaşadıklarından sıklıkla söz edilir. Pandemi süresinin belirsizliği devam ederken, bu duruma adapte olmaya çalışan müzisyenlerden bazıları sosyal medya platformlarına katılmış; bazıları ise var olan etkinliklerini arttırmış, konuyla ilgili profesyonel destek hizmeti almaya başlamıştır. Bu çalışmada, en çok müzik içerik paylaşımı yapılan sosyal medya platformlarından biri olan YouTube yayıncılarından 15'ine demografik, müzik geçmişi, YouTube etkinlikleri ve pandemi dönemindeki etkinliklerle ilgili 73 soruluk bir anket uygulanmıştır. Anket sonuçları tematik olarak değerlendirilmiştir. Bu sonuçlara göre, katılımcıların bu dönemde ekipleriyle daha çok online bağlantı kurduğunu, büyük çoğunluğunun ekibiyle daha çok vakit geçirmeye başladığı, pandemi sürecinde daha çok canlı yayın yapmaya başladığı görülmüştür. Ayrıca, sosyal medyada canlı yayın veya konser yapmanın, katılımcıların yaklaşık yarısının motivasyonu düşürdüğü saptanırken; katılımcıların üçte biri izleyici yorumlarını okumanın kendisi için faydalı olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic, which emerged in 2019 and affected life and almost all business sectors around the world; has also significantly affected the music industry, which is fed by the interaction of artists and listeners. Locally or countrywide-known musicians had to cancel their concerts or postponed for an indefinite period of time, or they started giving concerts in venues with reduced number of audience due to social distance regulations. As a result, it is often mentioned that musicians experienced financial loss and loss of motivation during this period. While the uncertainty of the pandemic continues, some of the musicians have tried to adapt to this situation by joining social media platforms; some of them increased their existing activities and started to receive professional consultant services on the subject. In this study, a survey of 73 questions about demographics, carreer, YouTube activities and activities during the pandemic period was applied to 15 of YouTube music content creators. The survey results were evaluated thematically. According to these results, it was seen that the participants prefered online meetings more with their teams during this period, while the majority of them started to spend more time with their team, and they started to broadcast live performances more during the pandemic period. In addition, it was determined that live broadcasting or concerts in social media decreased the motivation of approximately half of the participants; one-third of the participants stated that it was beneficial for them to read the audience comments.