Rekabet yasağı sözleşmesinin geçerliliği ve yasağın sınırları
The validity of non-competition agreement and limits of prohibition
- Tez No: 723808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKMEN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İş sözleşmesinden doğan iş ilişkisi sebebiyle işçi, çalışırken pozisyonu gereği çalıştığı iş yerindeki üretim ve iş sırlarına vakıf olmaya veya müşterileri tanıma fırsatına sahip olabilmektedir. Üretim, iş sırları ve müşteri bilgisi işveren için korunması gereken bilgilerdir. Bu sebeple işçi, işverene bağlı çalışırken sadakat borcu gereğince bu bilgileri kendi lehine kullanamayacaktır. İş sözleşmesi bittikten sonra kural olarak işçinin sadakat borcu ortadan kalkacaktır. İşçi, iş sözleşmesi bitiminden sonra işverenin üretim, iş sırları ve müşteri bilgilerini kullanarak kendi hesabına işverene rakip bir işletme açabilir, işverene rakip bir işletmede çalışabilir veya bunların dışında işverene rakip bir işletmeyle menfaat ilişkisine girebilir. Bu durumda işçi, işverenle rekabet etmiş olur ve işverenin korunmaya değer haklı menfaati doğar. İşveren bu durumdan kendisini korumak için iş sözleşmesi bitiminden sonra geçerli olmak üzere rekabet yasağı sözleşmesi düzenleyebilir. İşçi, ekonomik geleceğini düşünmek zorundadır. Anayasanın kendisine verdiği hakla istediği alanda çalışma ve sözleşme kurma özgürlüğüne sahiptir. İşçinin çalışma hayatının kısıtlanması, korunmaya değer haklı menfaatini doğuracaktır. İşçinin özgürce çalışmaya devam etmesinde, haklı menfaatleri vardır. Öte yandan, işverenin de üretim ve iş sırları ile müşteri bilgilerinin rakip bir işletme tarafından kullanılmasını engellemede haklı menfaati vardır. Rekabet yasağı sözleşmesi, çatışan karşılıklı menfaatler arasında denge kurmayı amaçlamaktadır. İşverenin menfaatlerini gözeterek, iş sözleşmesi bitiminden sonra işçinin kendisiyle rekabet etmesini engellemektedir. Diğer yandan ise, bu yasağın geçerliliğini sıkı koşullara bağlayarak işçini hayatını devam ettirebilme imkanı sağlamakta; yasağın yer, zaman ve konu bakımından sınırlandırmasını zorunlu kılmaktadır. Böylece işçinin ve işverenin çatışan menfaatleri hakkaniyetli bir biçimde dengelenecektir. Bu çalışma kapsamında, çatışan işçi ve işveren menfaatleri ele alınmakta olup, devamında da rekabet yasağı sözleşmesinin geçerliliği ve içermesi gereken hakkaniyete uygun sınırlamalar incelenmektedir. Konu, yasal düzenleme temelinde irdelenmekte ve öğretide yapılan açılımlar ile Yargıtay içtihatları da analiz edilmektedir. Anahtar Kelimeler : İş İlişkisi, Rekabet Etmeme Borcu, Rekabet Yasağı Sözleşmesi
Özet (Çeviri)
The worker may have the opportunity to know the production and business secrets in the workplace or to know the customers due to his/her position with the employment relationship arising from the employment contract, Production, business secrets and customer information must be protected for the employer. As a result of this reason, the employee will not be able to use this kind of information in his/her favor while working for employer. By the end of the labor contract, the employee's loyalty debt will be disappeared and the employee may open a competitor business against to the employer by using the employer's production, business secrets and customer information or may work in a competitor enterprise to the employer, or may enter into a relationship of interest with a competitor enterprise to the employer. In this case, the worker competes with the employer and worth protecting benefit appears fort he employer. The employer may issue a non-compete agreement to be valid after the end of the employment contract in order to protect itself from this situation, The worker has to think about his/her economic future. The worker has the freedom to work in the field he/she wants and to conclude a contract with the right given to him/her by the Constitution. Restriction of the worker's working life will create a legitimate interest worthy of protection. The worker has a legitimate interest to continue working independently. On the other hand, the employer has a legitimate interest to prevent the use of production and business secrets and customer information by a competitor. The non-compete agreement aims to strike a balance between conflicting mutual interests. That prevents the competition of the employee by the end of employment contract taking into consideration of employer. On the other hand, that provides the the opportunity to continue to employee's life by relating the validity of this prohibition to strict conditions; makes it mandatory to limit the prohibitions in terms of place, time and subject. In this way, the conflicting interests of both the employee and the employer will be balanced equally. In this study, the conflicts of both employee and employer interests are discussed,and the validity of the non-competition agreement and the equitable restrictions are examined. The subject is examined on the basis of legal regulation and the expansions made in the doctrine and the jurisprudence of the Supreme Court are also analyzed. Keywords : Working Relationship, Non-Compete Debt, Non-Competition Agreement