Yeni güvenlik anlayışı kapsamında hibrit savaşlar ve kamu diplomasisinin çözüm yollarındaki etkisi
The effect of hybrid wars and public diplomacy on solutions in the scope of new security understanding
- Tez No: 723850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hibrit savaş konsepti; insani, siyasi, ekonomik birçok etkenin zayiatını azaltmayı amaçlayan ve uluslararası alanda tepki çekmeden ulaşılmak istenen amaca yönelik gerçekleştirilen stratejik bir kavramı ifade etmektedir. 21. yüzyılda ortaya çıkan bu terimin teknolojik ve bilimsel genişleme ile ortaya çıkması, tehdit ve hamlelerin de seyrini değiştirmiştir. Her alanı değişime zorlayan bu itici gücün güvenlik alanındaki tasavvuru da tasarruf gücü elinde olanları harekete geçirmeye sevk etmektedir. Askeri unsurların yanında bilgi savaşı, ekonomik savaş, psikolojik savaş, siber savaş, vekalet savaşı gibi kavramların devreye girmesi; savaş unsurunda çok yönlü pragmatik bir oluşumun belirdiğini göstermektedir. Bu tespitlerin yapılmasıyla birlikte konvansiyonel güç unsurlarından ziyade, kamu diplomasisi ile gerçekleştirilen amaca varış sürecindeki sancısız yöntemin cazibesi daha fazla artmıştır. Çalışmanın hipotezini oluşturan bu düşünce ile“kamu diplomasisinin”“akıllı güç”kavramı ile eşdeğerliğine vurgu yapılmıştır. Bu sebeple cephesel savaşların zihinsel savaşlara yenik düştüğü teknoloji çağında savaşın unsurlarındaki değişmeye öncelik tanınmış, bu çerçevede çözüm önerileri sunulmuştur. Savaş ve kriz yönetimindeki operasyonel eylemlerin stratejik yöntemlerle kullanıldığı yöntemsel bir bakış açısını ifade eden çalışmada; proaktif sürecin güçlü tutulmasına öncelik verilmiş, hibrit savaşın kamu diplomasisi öğesine istinaden bütüncül bir yaklaşım sunulmuştur. Böylelikle 21. yüzyıl hibrit savaş ortamında barışçıl ve zayiatsız bir yöntemin ön plana çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmada tarihsel, betimsel ve karşılaştırmalı yöntemler kullanılarak, söz konusu amaç doğrulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The hybrid warfare concept; refers to a strategic concept that aims to reduce the casualties of many humanitarian, political and economic factors and is realized for the purpose desired to be achieved without drawing international reaction. The emergence of this term, which emerged in the 21st century, with technological and scientific expansion, has also changed the course of threats and moves. The vision of this driving force, which forces every field to change, in the field of security also prompts those in power to act. In addition to military elements, the introduction of concepts such as information warfare, economic warfare, psychological warfare, cyber warfare, proxy warfare; shows the emergence of a multi-faceted pragmatic formation in the element of war. With the introduction of these determinations, the popularity of the painless method in the process of reaching the goal, which is realized with public diplomacy rather than conventional power elements, has increased beyond expected. With this idea, which constitutes the hypothesis of the study, the equivalence of“public diplomacy”with the concept of“intelligent power”has been emphasized. For this reason, in the age of technology, where frontal wars succumb to mental wars, priority was given to the change in the elements of war, and solutions were presented within this framework. In the study, which expresses a methodological perspective in which operational actions in war and crisis management are used with strategic methods; Priority was given to keeping the proactive process strong, and a holistic approach was presented based on the public diplomacy element of hybrid warfare. It is aimed to highlight a method in the hybrid war environment in the 21 peaceful century. In the example, descriptive and comparative comparison, yhe purpose in question is to justify.