Fen bilgisi öğretmen adaylarının biyomimikri kavramı ile ilgili farkındalıkları
Awareness of prospective science teachers about the concept of biomimicry
- Tez No: 723870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADER BİRİNCİ KONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının biyomimikri kavramı ile ilgili farkındalık düzeylerini belirlemektir. Bu doğrultuda, öğretmen adaylarının farkındalık düzeyleri cinsiyet, sınıf düzeyi, yaşanılan çevre, teknoloji ile ilgili olma durumu ve çevresindeki kişilerle teknolojiyi tartışma durumu değişkenlerine göre incelemiştir. Araştırmanın örneklemi, amaçlı örneklem yolu ile seçilmiştir. Bunun sonucunda, araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim dönemi güz yarıyılında iki devlet üniversitesi Eğitim Fakültelerinde eğitim görmekte olan 151 fen bilgisi öğretmen adayıyla yürütülmüştür. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu ve Biyomimikri Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 18.0 paket programı kullanılarak istatistiki yöntemlerle (t-testi, tek yönlü varyans analizi) analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, fen bilgisi öğretmen adaylarının biyomimikri kavramı ile ilgili farkındalık düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, yaşanılan çevre ve çevresindeki kişilerle teknoloji tartışma değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Aksine, bu farkındalık türünün sadece teknoloji ile ilgili olma değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılacak olan çalışmalarda bu konuyla ilgili, daha küçük gruplara yönelik olarak öğretmen adayları ile uygulamalı çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the awareness levels of prospective science teachers regarding the concept of biomimicry. In this direction, the awareness levels of prospective teachers were examined in terms of gender, class level, the environment they live in, the state of being interested in technology and discussing technology with the people around them. The sample of the study was selected by purposeful sampling. As a result, the study was carried out with 151 prospective science teachers studying at two state universities in the fall semester of the 2021-2022 academic year. In this study, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was employed. Personal information form and Biomimicry Awareness Scale were used as data collection tools. The data obtained were analyzed by statistical methods (t-test, variance one-way analysis) using the SPSS 18.0 package program. Consequently, it was seen that the awareness levels of the prospective science teacher about the concept of biomimicry did not differ significantly according to the variables of gender, class level, the environment they live in and the state of discussing technology with the people around them. On the contrary, it was determined that this type of awareness differed significantly only according to the variable of being interested in technology. In future studies, applied studies on this subject can be done with pre-service teachers for smaller groups.