Klasik Arap şiirinde yaşlılık teması (10. yüzyıl sonuna kadar)
Oldness theme in classical Arabic poetry (untill last of 10 th century)
  1. Tez No: 72388
  2. Yazar: KEMAL TUZCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FARUK TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu tezde öncelikle, ayrı bir tür olarak“ Yaşlılık Şiiri”ele alınmış ve bir gelişim süreci içinde böyle bir türün var olup olmadığı ortaya konulmuştur. Ardından daha özel konulan kapsayan yaşlılık şiirleri ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Bu konular, uzun ömür, hayattan bıkma, yaşlılığı yerme, gençliğe ağıt ve saç boyama gibi konulardır. Cahiliyye döneminde yaşlılık konulu beyitlerin, kaside bütünlüğü içinde pek az bir yer tuttuğu görülür. Bu konuda bağımsız şiirler yok denecek kadar azdır. Arap uygarlığının ilerlemesiyle, aşamalı olarak şiirin, buna bağlı olarak da“şiirde yaşlılık teması”nın bir değişim gösterdiği görülür. Özellikle İL ve HI, Abbasi dönemi olarak adlandırılan dönemlerde yaşlılık şiirleri bağımsız bir tür olarak şairlerin divanlarında yerlerini almıştır. Genel olarak her konuda şiirlerin uzadığı bu dönemlerde yaşlılık konulu şiirler de uzamış, giriş, tasvir ve sonuç bölümlerini içeren bakımsız bir şiir türü haline gelmiştir. Çalışmamız, çeşitli dönemlerde Arapların sosyal hayatlarında yaşlılara bakış açışım ve İslam dininin konuyla bağlantısını da yansıtmaktadır. 104
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TUZCU,Kemal“Oldness Theme in Classical Arabic Poetry (Untill Last of the 10th Century)”MSc Thesis. Supervisor: Assistant Professor Dr.M.Faruk TOPRAK, University of Ankara, Faculty of Literature, VI- 105 pp. İn this thesis old age poems were discussed as a independent sort of Arabic poem and revealed in a development time if whether it is a kind of poem or not. Then the eulogies included more specific subject studied. And old age poems were classified and studied under the different titles. These subjects are long life, to be tired life, overcoming old age, grief on youth and hair dyeing etc. In odes of Jahiliyya (Ignorance) period, oldness lines takes a little part on integrity of eulogy and independent poems on this subject were very little. By improvment of Arabic civilisation,“theme of the old age”had an evolution depends on Arabic poem's evolution. Especially during the second and the third abbasid periods the old age poems were an independent part in diwans of poets Generally, in this time the poems become longer and related to this, old age poems become longer. The old age poems were converted to an independent sort of Arabic poem contained parts of entry, description and consclusion. This work reflects viewpoints of Arabs to olds in their social life at different periods and shows relationship of Islam with this subject. 105