Kişiye özgü üç boyutlu dişeti çekilme modelinin ağız hijyen motivasyonu üzerine etkisi
The effect of the personalized three-dimensional gingival recession model on oral hygiene motivation
  1. Tez No: 723918
  2. Yazar: ZEYNEP AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE GÜNPINAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Periodontal hastalıkların ana nedeni mikrobiyal dental plaktır. Bireylerin etkin plak kontrolünü yapabilmeleri sağlıklı periodonsiyumun elde edilmesi ve korunması için ön koşuldur. Bu nedenle, bireylerin fırçalama ve arayüz temizlik ajanlarını düzenli kullanmaları konusunda bilgilendirilmeleri ve motivasyonları çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı, kişiye özgü üç boyutlu dişeti çekilme modeli kullanılarak yapılan ağız hijyen motivasyonunun klinik etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmamıza 18-60 yaş aralığında sistemik olarak sağlıklı, en az 12 yıl eğitim düzeyine sahip toplam 84 (48 kadın ve 36 erkek) gingivitis hastası dahil edildi. Hastalar Geleneksel Yöntem (GY) (n=28), Üç Boyutlu Animasyon (ÜBA) (n=28) ve Periodontal Hastalık Öngörü (PHÖ) (n=28) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Çalışmaya başlamadan önce bireylerin periodontal bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla hastalara Periodontal Bilgi Düzey Anketi (PBDA) uygulandı. Verilen oral hijyen motivasyonun etkinliğini değerlendirmek için başlangıç periodontal tedaviden önce ve tedaviden sonra 6. haftada Rustogi Modifiye Navy Plak İndeksi (RMNPI), Gingival İndeks (GI) ve Papil Kanama İndeksi (PKI) ölçümleri yapıldı. Hastalara Dental Tedavi Motivasyon Skalası (DTMS) uygulanarak hastaların içsel, dışsal ve total motivasyon değerleri skorlandı. İstatistiksel analizler SPSS 23 bilgisayar yazılımı ile gerçekleştirildi ve p0.05). PKI skorlarındaki değişim gruplar arasında anlamlı değildi (p>0,05). Grupların klinik verilerine ait tüm paremetrelerde başlangıca göre azalma tespit edildi (p>0.05). Hastaların motivasyon düzeyleri değerlendirildiğinde ise tüm gruplardaki total motivasyon değerleri başlangıca göre artarken, PHÖ grubundaki dışsal motivasyon artışı diğer gruplara göre daha fazlaydı (p>0.05). Ağız hijyen motivasyonunda kişiye özgü üç boyutlu görseller kullanılarak yapılan ağız hijyen eğitiminin, bireylerin tedaviye uyumlarını arttırmada etkili olabileceği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: ağız hijyen motivasyonu, üç boyutlu görüntü, mikrobiyal dental plak, dişeti çekilmesi.
Özet (Çeviri)
The main cause of periodontal diseases is microbial dental plaque. Individuals' ability to control dental plaque effectively is a prerequisite for obtaining and maintaining a healthy periodontium. Therefore, it is very important to inform and motivate the individuals to brush their teeth and to use interdental cleaning agents regularly. The aim of this study is to evaluate the clinical effectiveness of oral hygiene motivation method using a personalized three-dimensional gingival recession model. A total of 84 patients (48 female and 36 male) who were diagnozed as gingivitis and were systemically healthy, aged between 18 and 60, and had at least 12 years of education were included in our study. Patients were divided into three groups: Traditional Method (TM; n=28), Three Dimensional Animation (TDA; n=28), and Periodontal Disease Prediction (PDP; n=28). Before starting the study, the level of Periodontal Knowledge in each subject was determined via periodontal knowledge questionnaire (PKQ) and compared between the groups. Rustogi modified navy plaque index (RMNPI), gingival index (GI) and papillary bleeding index (PBI) were measured before the initial periodontal treatment and repeated at 6th week to evaluate the effectiveness of individual oral hygiene motivation. Dental treatment motivation scale (DTMS) was used to measure the intrinsic, extrinsic and total motivation levels of each patient. Data were analysed using SPSS programme and p0.05), while the PDP group showed a greater decrease than the other two groups (p0.05). All the clinical parameters were decreased in each group compared to the baseline (p>0.05). When the motivation levels of the patients were evaluated, while the total motivation values in all groups increased compared to the baseline, the increase in extrinsic motivation in the PDP group was higher than in the other two groups (p>0.05). Oral hygiene education using personalized three-dimensional models can be effective in increasing the oral hygiene motivation and compliance of individuals to periodontal treatment. KEYWORDS: oral hygiene motivation, three dimensional image, microbial dental plaque, gingival recession.