3B basım tekniği kullanılarak olanzapin içeren tablet formülasyonu hazırlanması, karakterizasyonu ve salım kinetiklerinin değerlendirilmesi
Preparation of tablet formulation with olanzapine using 3D printing technique, evaluation of characterization and release kinetics
  1. Tez No: 738036
  2. Yazar: BERNA KAVAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SİNAN KAYNAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN KAPKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hastalıkların tıbbi tedavisinin başarılı olması hastanın genetik özellikleri, yaşı, cinsiyeti, diyeti ve yaşayış şekli gibi parametrelere bağlıdır. Son yıllarda, kişiselleştirilmiş ilaç üretilmesi için dozaj şekli tasarımı ve üretimi konusu dikkat çekmektedir. Kişiye özgü ilaç uygulanması, doktor tarafından reçete edilen tedavinin etkinliğini arttırmakta ve zararlı yan etkileri en aza indirmektedir. Geleneksel olan büyük ölçekli ilaç üretim yöntemleri, tabletin geometrik şeklini ve ilaç dozlarının ayarlanmasını kısıtlar ve bu yöntemler ile kişiye özgü ilaç üretimini olanaksız hale getirmektedir. 3B basım teknolojileri ilaç endüstrisi için, birden fazla ilaç kullanan hastalarda etkin maddelerin kombine halde üretilebilmesi, kişiye özel doz miktarının uygulanabilmesi, küçük ölçekli, düşük maliyetli, daha hızlı ve daha kolay üretim yapılabilmesinin yanı sıra çeşitli geometrik şekiller oluşturarak ilaç salımının kontrol edilmesi ve yan etkilerin azaltılması gibi çeşitli avantajlara sahiptir. 2015 yılında onaylanan, 3B basım yöntemiyle üretilmiş ilk ilaç olan Spritam®'ın (levetirasetam) FDA (Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmasının ardından 3B basıma olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu tez çalışmamız kapsamında 3B basım tekniği kullanılarak model ilacımız olan olanzapinin, FDA tarafından onaylı, biyobozunur ve termoplastik özellikteki PVA polimeri içerisinde çeşitli geometrik şekillere sahip tabletleri hazırlanmıştır. Geliştirilmiş olan uygun formülasyonlarımızdan model ilacımızın çıkış (salım) özellikleri belirlenmiş ve tabletlere ait bitmiş ürün kontrolleri gerçekleştirilerek elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disease treatment success is determined by factors such as the patient's genetics, age, gender, diet, and lifestyle. In recent years, there has been a lot of interest in the topic of dosage form design and production for the production of individualized medicine. Personalized medication increases the effectiveness of doctor-prescribed treatment while decreasing unpleasant side effects. Traditional large-scale medication manufacturing processes restrict tablet geometric shape and therapeutic dose adjustment, making tailored pharmaceuticals impossible to produce. 3D printing technologies are for the pharmaceutical industry, allowing for the combined production of active substances in patients using multiple drugs, the use of personalized dose amounts, small-scale, low-cost, faster and easier production, as well as controlling drug release and reducing side effects by creating various geometric shapes. It has several advantages, including cost savings. Spritam® (levetiracetam), the first drug produced by 3D printing, was approved by the FDA (United States Food and Drug Administration) in 2015. Since then, interest in 3D printing has steadily grown. In the scope of this thesis, tablets of our model medicine olanzapine with various geometric shapes were 3D printed in the FDA-approved, biodegradable, and thermoplastic PVA polymer. The output (release) qualities of our model medicine were determined using our designed suitable formulations, and the findings were assessed using completed product controls of the tablets.