Skolyoz cerrahisi planlanan hastalar için tıbbi görüntülemeyöntemleri kullanılarak, kişiye özel üç boyutlu pedikül vidakılavuzlarının tasarlanması
Designing personalized three-dimentional pedicle screw guides using medical imaging methods for patients planned for scoliosis surgery
  1. Tez No: 793801
  2. Yazar: ARZU SEÇİL SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Ortopedi ve Travmatoloji, Bioengineering, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte günümüzde kişiye özel tanı ve tedavi yöntemleri büyük önem kazanmaktadır. Çoğu zaman hastaların geneli için tasarlanmış ve geliştirilmiş tedavi yöntemleri, her hasta için uygun olmamakta ve tedavide istenilen başarı elde edilememektedir. Bu nedenle kişiye özgü yaklaşımlar, daha çok tercih edilir bir anlayış olarak benimsenmektedir. Tıbbi görüntüleme, tıp ve mühendisliğin ortak çalışmasıyla, hastalığın erken tanı ve tedavisini planlamada yol göstericidir. Ameliyatların bilgisayar ortamında ön değerlendirilmesi ve planlanması, tedavinin ve doktorların başarısının artmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, kişiye özel tedavide kullanılacak uygun tedavi destek materyallerinin, tıbbi görüntüleme yöntemleri ile elde edilen bulgular sayesinde, bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak tasarlanması planlanmıştır. Bu amaçla, herhangi bir nedenle kişiye özel tedaviye ihtiyaç duyan hastaların, teşhis için rutin olarak istenmiş radyolojik görüntüleri kullanılacaktır. Bu görüntüler, uygun bilgisayar yazılımları ve üç boyutlu modelleme teknikleri kullanılarak, hastaya özel tedavi destek materyallerinin tasarlanması amacıyla işlenecektir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, personalized diagnosis and treatment methods gain great importance today. Most of the time, treatment methods designed and developed for the general patient are not suitable for every patient and the desired success cannot be achieved in the treatment. For this reason, personalized approaches are adopted as a more preferable understanding. With the collaboration of medical imaging, medicine and engineering, it guides in planning the early diagnosis and treatment of the disease. Preliminary evaluation and planning of surgeries in the computer environment increases the success of the treatment and the doctors. In this study, it is planned to design the appropriate implants to be used in personalized treatment in three dimensions in the computer environment, thanks to the findings obtained by medical imaging methods. For this purpose, routinely requested radiological images of patients who need personalized treatment for any reason will be used for diagnosis. These images will be processed for the purpose of designing patient-specific implant and treatment support materials using appropriate computer software and three-dimensional modeling techniques.