Deception and duplication: Eminem's and The Weeknd's representations of faustian deal, shadow archetype, and Hollywood industry
Aldatma ve kopyalama: Eminem'in ve The Weeknd'in Faust anlaşması, gölge arketipi ve Hollywood endüstrisi temsilleri
- Tez No: 723926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM ERSÖZ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Eminem'in ve The Weeknd'in şarkıları ve müzik videoları, çoğu zaman erkeklik açısından çok sayıda akademik mercek altında incelenmiştir. Ancak, bu sanatçıların oldukça önemli bir ortak noktaları daha bulunmaktadır: Hollywood eleştirisi. Hollywood endüstrisi ve şöhret kavramı, bu sanatçıların şarkılarında ve müzik videolarında birçok yönden eleştirilmiştir. Faust pazarlığı, her iki sanatçının da Hollywood endüstrisi hakkındaki eleştirel görüşlerinde ilham kaynağı olarak ortaya çıkmaktadır. Yani Hollywood'da ünlü olmak için ruhu şeytana satma imgesi defalarca dile getirilmektedir. Faust pazarlığının yanı sıra, bu pazarlığın getirdiği iç çatışmalar ve bazı travmalar da Jung'un gölge arketipiyle bağlantılı olarak resmedilmektedir. Bu nedenle, bu iki sanatçının şarkılarında ve müzik videolarındaki Hollywood eleştirisini anlamak için, esas olarak Faust pazarlığından esinlenerek yinelenen aldatma motiflerini ve Jung'un gölge arketipiyle okunabilen kopyalama motiflerini araştırmak gerekir. Sonuç olarak, bu tez Eminem'in ve The Weeknd'in şarkılarını ve müzik videolarını Faust pazarlığı, gölge arketipi ve Hollywood eleştirisi temsilleri açısından incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Eminem's and The Weeknd's songs and music videos have been examined under a multitude of academic lenses, often in terms of masculinity. However, they have another particularly important theme in common: Hollywood criticism. The Hollywood industry and the concept of fame have been criticized in many ways in their songs and music videos. The Faustian deal emerges as inspiration in both artists' critical views on the Hollywood industry. In other words, the image of selling the soul to the devil to be famous in Hollywood is mentioned repetitively. In addition to the Faustian deal, internal conflict and some traumas brought about by this deal are also illustrated in relation to the Jungian shadow. Therefore, to understand the Hollywood criticism in the songs and music videos of these two artists, it is necessary to explore the recurring motifs of deception that are mainly inspired by the Faustian deal and those of duplication that can be read via the Jungian shadow archetype. Consequently, this thesis examines Eminem's and The Weeknd's songs and music videos in terms of their representations of the Faustian deal, shadow archetype, and Hollywood criticism.