Servikal ve lomber disk hernili hastalardaaggrecan (ACAN) gen polimorfizmi analizi
Analysis of aggrecan (ACAN) gene polymorphysm of patients with cervical and lumbar disc hernia
- Tez No: 723934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERBÜLENT YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Disk dejenerasyonu ve herniasyon gibi disk hastalıkları, yetişkinlikte görülen yaygın problemlerdir. Lomber ve servikal disk hastalığının tam olarak etiyolojisi bilinmese de, genetik faktörlerin veya ailesel yatkınlığın lomber ve servikal disk hastalığının gelişimine katkıda bulunduğu öne sürülmüştür. Hastalığın etiyolojisinde ayrıca yaş, sigara, mesleki etmenler, vibrasyon travması, obezite gibi çevresel faktörlerin de etkili olduğu düşünülmektedir. Aggrecan, hiyalin kıkırdağının ana proteoglikanıdır ve Aggrecan geninde yer alan VNTR polimorfizmleri intervertebral diskin ekstraselüler matriksinin yapısını ve miktarını etkileyebilir; böylelikle disk dejenerasyonu oluşumuna katkıda bulunabilir. Çalışmamız Aggrecan (ACAN) gen polimorfizminin disk herniasyon hastalığına etkisini belirlemek için 150 hasta ile 110 kontrol grubu olmak üzere toplamda 260 birey üzerinden yürütüldü.
Özet (Çeviri)
Disc diseases such as disc degeneration and herniation are common problems in adulthood. Although the exact etiology of lumbar and cervical disc disease is unknown, it has been suggested that genetic factor or familial predisposition contributes to the development of lumbar and cervical disc disease. In the etiology of the disease, environmental factors such as age, smoking, professional factors, vibration trauma and obesity are also blamed. Aggrecan, the main proteoglycan of the hyaline cartilage and the VNTR polymorphisms in the Aggrecan gene can affect the structure and amount of the extracellular matrix of the intervertebral disc, thus contributing to the formation of disc degeneration. In order to determine the effect of Aggrecan (ACAN) gene polymorphism on disc herniation, 150 patients and 110 control groups were included in the study.