IX. dönem Mardin Milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri
Mardin MPs and their political activities in the 9th Turkey Grand National Assembly period
- Tez No: 723936
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
14 Mayıs 1950 seçimleri, Türkiye'de CHP'nin 27 yıllık iktidarının son bulduğu bir seçim olmuştur. Uzun bir süre iktidar olan Cumhuriyet Halk Partisi, 14 Mayıs 1950 seçim sonucuna göre iktidarı Demokrat Partiye devretmiştir. Bu seçimden sonra oluşan IX. Dönem (1950-1954) Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Mardin 7 milletvekili ile temsil edilmiştir. Mardin'den üç milletvekilliğini CHP, üç milletvekilliğini DP, bir milletvekilliğini de bağımsız aday kazanmıştır. 1950-1954 yılları arasında görev yapan IX. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Mardin milletvekilleri; Abdurrahman Bayar, Abdulkadir Kalav, Cevdet Öztürk, Kemal Türkoğlu, Ali Rıza Erten, Mehmet Kamil Boran ve Aziz Uras'tır. Adı geçen milletvekilleri, Meclis'te çeşitli konular üzerine yaptıkları konuşmalarla, verdikleri kanun teklifleri ve önergelerle görüşlerini ortaya koymuşlardır. Ayrıca içinde yer aldıkları çeşitli komisyonlar ve katıldıkları inceleme heyetleri olmuştur. Bunların dışında Mardin'in kalkınması için bayındırlık, sağlık, sosyal ve ekonomik birçok alanda katkılar sağlamışlardır.
Özet (Çeviri)
The 14 May 1950 elections were an election in which the 27 year rule of the CHP came to an end in Turkey. The Republican People's Party, which was in power for a long time, transferred the power to the Democrat Party according to the 14 May 1950 election result. IX. Period (1950-1954) Mardin was represented by 7 deputies in the Turkish Grand National Assembly. CHP won three MPs from Mardin, DP won three MPs, and an independent candidate won one MP. IX. Term Turkish Grand National Assembly's Mardin deputies names are Abdurrahman Bayar, Abdulkadir Kalav, Cevdet Öztürk, Kemal Türkoğlu, Ali Rıza Erten, Mehmet Kamil Boran, Aziz Uras. The aforementioned deputies have expressed their views through the speeches they made on various issues in the Assembly, their proposals for laws and motions. In addition, there were various commissions in which they took part and investigation committees they participated in. Apart from these, they contributed to the development of Mardin in many areas such as public works, health, social and economic.