Kültürel zekânın lider etkinliğindeki rolünün incelenmesi
The role of cultural intelligence on leadership effectiveness
  1. Tez No: 723937
  2. Yazar: GÖKHAN ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, uluslararası faaliyet yürüten firmaların yöneticilerinin ve çalışanlarının kültürel zekâlarının liderlik etkililiğine etkisini araştırmak ve aralarında herhangi bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak ve kültürel zekâ ile liderlik alan yazınına katkı sağlamaktır. Çalışmada, veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Ankette çalışanların demografik bilgileriyle birlikte, Kültürel Zekâ ölçeği ve Lider Etkililiği ölçeği yer almıştır. Yapılan anket çalışması ile İstanbul'da uluslararası alanda faaliyet gösteren otomotiv ve turizm firmalarında görev alan 108 çalışandan elde edilen verilerin analiz edilmiştir. Araştırmaya ilişkin toplanan verilerin faktör, güvenilirlik, korelasyon ve regresyon analizleri SPSS programı kullanarak hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda kültürel zekânın tüm boyutlarının lider etkililiği üzerinde anlamlı etkisi olduğu; bilişsel, üstbilişsel ve motivasyonel kültürel zekânın pozitif iken davranışsal kültürel zekânın negatif anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of cultural intelligence of managers and employees of international companies on leadership effectiveness and to reveal whether there is any relationship between them and to contribute to the literature on leadership with cultural intelligence. Questionnaire method was used as data collection technique in the study. Cultural Intelligence scale and Leader Effectiveness scale were included in the survey along with the demographic information of the employees. With the survey study, the data obtained from 108 employees working in automotive and tourism companies operating internationally in Istanbul were analyzed. The analysis for reliability, factor, correlation and regression have been calculated via SPSS regarding the collected data by research study and survey activity. As a result of the research, it was found that all dimensions of the cultural intelligence have significant effect on leader effectiveness; cognitive, metacognitive and motivational cultural intelligence have positive effect on leader effectiveness where behavioural intelligence has negative effect.